Poprzedni temat «» Następny temat
Baccano!   [ Dodaj do MyAnimeList ]  

Info:
Tytuł: Baccano!
Tytuł angielski: Baccano!
Tytuł japoński: バッカーノ!
Typ: TV
Ilość odcinków: 13
Ocena: 8,83 (29)
Rok: 2007
Gatunek: akcja, nadprzyrodzone, seinen
Tematyka: brak danych

Opis:
Stany Zjednoczone, początek lat 30. W trasę rusza superekskluzywny i nowoczesny pociąg – Flying Pussyfoot. Podróż miała być rajem dla pasażerów, jednakże to byłoby za proste. Do wagonów wsiadają najróżniejsze podejrzane typki. Poczynając od grupy ludzi w czarnych garniturach przez dwójkę komicznych złodziejaszków, tajemniczego małego chłopca, aż po żądnych krwi typów w białych garniturach. To oczywiście tylko część wesołej załogi pociągu… Dla pasażerów cudowna przejażdżka przerodziła się w koszmar. Na domiar złego zjawia się również potwór z opowieści – Rail Tracer…

Mniej więcej w tym samym czasie młody chłopak, Firo Prochainezo, próbuje dostać się do jednej z mafijnych rodzin, a wielu gangsterów poszukuje dawno zaginionego Dallasa Genoarda. Jaki związek z tym wszystkim mają wydarzenia sprzed ponad dwustu lat? Wszystkiego dowiemy się z tego anime – choć trzeba dodać, że opisane tu wątki stanowią tylko wierzchołek góry lodowej w Baccano!

Jak już może część czytelników zrozumiała, liczba postaci w tej zaledwie trzynastoodcinkowej serii po prostu poraża. Jest ich naprawdę multum. Co się z tym wiąże – jest też multum wątków. A co wiąże się z tym wszystkim? Naprawdę zagmatwana i szalona fabuła. Fabuła, którą – przyznaję bez bicia – ciężko było mi ogarnąć i nawet teraz nie jestem pewien czy wszystko do końca zrozumiałem. Głównymi problemami były przeskoki między latami, szybkie zmiany miejsca akcji i szalone tempo fabuły, w której nie było miejsca na dłużyzny. To plus czy minus? Sam nie wiem. Z jednej strony mam uczucie niedosytu, że nie wszystkie wątki zostały zadowalająco rozwinięte i czegoś mi brakowało, zaś z drugiej nie potrafię wskazać żadnych minusów. Myślę, że musiałbym obejrzeć jeszcze raz całą serię – wtedy zapewne ogarnąłbym ten cały rozgardiasz, jednak na tę chwilę połączenie niektórych wątków przychodzi mi naprawdę z trudem. Choć może to tylko ja jestem taką gapą?

Jak już wspomniałem – postaci jest bez liku. O dziwo, są jednak dobrze rozwinięte, a każda z nich przekonująco wywiązuje się ze swojej roli. Kto miał być bezdusznym gangsterem – był, kto miał być psychopatycznym mordercą – był nim w każdym stopniu. Za to należy się ogromny plus. Twórcy naprawdę się postarali, choć przyznam, że o ile do większości bohaterów nie miałem zastrzeżeń, to kilkoro z nich zawiodło mnie – przede wszystkim dlatego, iż otrzymały zdecydowanie za mało czasu.

Przy tej serii trzymał mnie głównie klimat. Może to subiektywne uczucie, bo wprost uwielbiam filmy gangsterskie i tylko czekałem, aż takie anime powstanie (jest co prawda kilka serii o mafii, jednak zdecydowanie za mało na moje potrzeby). Przeciętny widz, nie będący fanem mafijnych potyczek, może mieć zdecydowanie mniej entuzjastyczną opinię na temat Baccano!, choć w różnych serwisach o anime ta seria zbiera dobre, a nawet bardzo dobre noty.

Oprawa graficzna jest bardzo dobra. Sporo postaci ma powykrzywiane obleśne facjaty, był to jednak zapewne zabieg celowy i jakoś nie przeszkadzało mi to zbytnio. Już na pierwszy rzut oka można było w 90% przypadkach poznać, kto jest dobry, a kto zły – choć w tej serii i to uznałbym za plus. Jednakże to nie postacie, lecz tła i wnętrza były dla mnie najpiękniejsze. Wszystkie pokazane miejsca perfekcyjnie sprawdzały się jako tło wydarzeń i budowały klimat. Lampy, kanapy, stroje postaci idealnie trafiły w moje gusta, choć, jak już wspomniałem – to są po prostu moje klimaty i nie daję gwarancji, że każdy będzie się tym zachwycał.

Jeśli zaś chodzi o muzykę – to to już w ogóle obłęd. Opening jest cudowny, jeden z najlepszych, jakie widziałem. Ścieżka dźwiękowa jest niezwykle klimatyczna i świetnie pasująca do serii, a jeszcze większe emocje wzbudza animacja czołówki. Trudno przedstawić taki natłok postaci, mając do dyspozycji tylko półtorej minuty, jednak twórcom Baccano! to się udało. I to udało wręcz niesamowicie. Obserwujemy ciąg połączonych elementów, np. lecąca rzutka zamienia się w nóż wbity przez inną osobę – i tak dalej. Tak zgrabne połączenie musiało wymagać naprawdę wiele pracy. Ending stanowi przeciwieństwo czołówki: widzimy tylko tory i mgiełki z postaciami, za to towarzyszący im utwór jest przepiękny, a głos wokalistki uzależnia. Warto przesłuchać także dłuższą wersję, naprawdę polecam. Muzyka w trakcie odcinków to także perfekcja. Słyszymy głównie trąbkę, która (przynajmniej mnie) nieodzownie kojarzy się z gangsterką. Nie dość, że sama w sobie jest piękna, to nie wyobrażam sobie bardziej pasujących utworów. Jednym słowem – muzyką jestem urzeczony.

Baccano! to bardzo dobra seria akcji, z pogmatwaną fabułą, sympatycznymi postaciami, obfitująca w wydarzenia, bez dłużyzn i przynudzania. Odradzam ją raczej amatorom melancholijnych i spokojnych opowieści, a zdecydowanie polecam wielbicielom kina żywego, gdzie zawsze się coś dzieje. Sam serial jest rzadkością, jeżeli chodzi o świat przedstawiony w anime i wydaje mi się, że chociażby dlatego warto na spróbowanie przejrzeć chociaż pierwsze dwa odcinki. Polecam!

Muzyka
nie dodano jeszcze żadnego utworu
Postaci
Jacuzzi Splot
Firo Prochainezo
Ennis
Isaac Dian
Luck Gandor
zobacz wszystkie
Powiązane serie
Baccano! Specials
Sequel
Typ: OVA, Rok: 2008, Ilość odcinków: 3, Ocena: 9,17 (6)
Powiązane Mangi
Brak
Linki

Aby móc ściągnąć to Anime, musisz być zalogowany. (Zaloguj | Zarejestruj)

Dodał: tymek

Komentarze

Autor Wiadomość
Vedziu 
pr0 uber l33t own3r!

Transfer: 1000 MB

Status: Offline

Wysłany: 2008-02-21, 21:32   

Od siebie dodam jeszcze, że anime jest naprawdę dobre, wciągające i straaasznie zagadkowe - pierwszy ep trzeba obejrzeć co najmniej 2 razy, żeby zczaić kto jest kto i kto z kim ;p Postaci jest multum, są ciekawe, a klimat po prostu MIAŻDŻY ;] Dodatkowym powodem, dla którego warto obejrzeć Baccano! jest to, ze JA robię napisy ^^

Proszę bardzo ;]

Dzięki za linka!
- koni

http://myanimelist.net/animelist/Vedziu - Moja lista, teraz jeszcze bardziej zajebista :]
http://www.lastfm.pl/user/Grochuuu

black_cygnus 
Korektor NNH ^^

Wysłany: 2008-02-22, 09:27   

Link również ode mnie: przeniesiony do pierwszego postu, dziękujemy!

Co ja tam będę pisać. :mrgreen: Dodajcie mojego linka i skasujcie po prostu mój post, jeden mniej nie robi mi różnicy. :-P

- posta zostawię, nie jest taki jak Frost :]
- koni

Issina 
Dante.. I'll miss u

Transfer: 50 MB

Wysłany: 2008-02-23, 18:40   

Tymek nie chce nic mowic ale dublujesz tematy
http://www.nnh.na7.pl/forum/viewtopic.php?t=925

tymek 
Mizore FAN

Upload dla NNH: 510 GB

Wysłany: 2008-02-23, 18:55   

hmm sorka.. nie zauwazyłem ^^ ;<

trzeba było usunąc jeden temat do kosza :P

ps. usunołem tamten temat bo była tylko jedna odpowiedz i eni było wszystkich odc.

Szept 
nani ? nani ? doko ?

Wysłany: 2008-02-23, 19:00   

odcinków nie było wszystkich bo byłem w trakcie uploadu,
mogłeś chociaż moje linki do pierwszego posta skopiować bo trochę czasu poświęciłem n a ten upload .

EDIT do posta Tymka poniżej:
wrzucę do końca jak najszybciej, w poniedziałek powinien być już komplet :)
Ostatnio zmieniony przez Szept 2008-02-23, 20:50, w całości zmieniany 1 raz  

Pascal 
Emissary of Dark

Wysłany: 2008-02-23, 19:47   

eh, dlaczego zawsze RS? testowaliście np.

tu nie ma limitów a ściąganie, a wielkość pliku 100mb

tymek 
Mizore FAN

Upload dla NNH: 510 GB

Wysłany: 2008-02-23, 20:07   

@Pascal, http://www.nnh.na7.pl/for...er=asc&start=15 :P

BTW. zbierak punkty na rapidzie ;) a jak bede miał juz 10k to sie zrobi jakis konkurs albo cos i np miesieczne konto premium bedzie nagrodą :)

@Szept, qrde sorka.. nie zwróciłem uwagi ze to Twoj upload..
Oki zamieniłem te wczzesniejsze linki na te Twoje :) ale muasisz uploadowac do konca :P

Froscik 
Pure madness!

Wysłany: 2009-01-15, 22:47   

Zrealizowane jest niezwykle dobrze, z bardzo mila dla oka kreska i ciekawymi postaciami ("Oyyy, MIRIAAAaaaaa!") xD Nie można mówić wiele na temat Baccano!, żeby nie zaspoilerować, więc sobie po prostu ocenię... na 9/10 ^^

Moje dewiacje ^^

Cybrag 

Transfer: 0 MB

Wysłany: 2009-01-20, 21:55   

Anime świetne, OVA trochę gorsze i rzeczywiście bez spoilerów niewiele więcej można powiedzieć.

azashi 

Wysłany: 2009-02-05, 20:03   

Obejrzałem i powiem że anime było BARDZO DOBRE. Aż się nie chce wierzyć że miało taki sympatyczny i miły klimat bez żadnych dramatycznych scen. Praktycznie żadna dobra osoba nie ucierpiała. Anime zawierało bardzo mocne sceny, ale nie robiły one większego wrażenia.
Więc za sympatyczne postacie, ładną kreskę należy się wysoka ocena. No i właśnie najważniejsze sposób prowadzenia fabuły był świetny, że aż nie sądziłem iż mi się spodoba takie ciągłe urywanie wątków i przenoszenie w czasie do przodu lub wstecz żeby potem wrócić do przerwanego wątku i go dokończyć. To właśnie powodowało że anime było wciągające. 16 odcinek był również świetny gdzie ci sami bohaterowie są pokazani z innej strony.
Więc ocena 8/10

pmatulka 

Wysłany: 2009-03-11, 21:22   

Screens:

Download:
TV (all 13 Ep) + OAV (all 3 Ep)

Wersja RAW: Zero-Raws

Cytat:
Type: MKV
Video: MPEG4 Video (H264) 1280x720 23.98fps
Audio: Vorbis 48000Hz stereo (Japanese)
Subtitles: -

Ep 1-16: 4.19GB
- Baccano! - 01 RAW: 278MB
- Baccano! - 02 RAW: 276MB
- Baccano! - 03 RAW: 243MB
- Baccano! - 04 RAW: 266MB
- Baccano! - 05 RAW: 232MB
- Baccano! - 06 RAW: 208MB
- Baccano! - 07 RAW: 203MB
- Baccano! - 08 RAW: 224MB
- Baccano! - 09 RAW: 257MB
- Baccano! - 10 RAW: 192MB
- Baccano! - 11 RAW: 229MB
- Baccano! - 12 RAW: 385MB
- Baccano! - 13 RAW: 393MB
- Baccano! - 14 RAW: 282MB
- Baccano! - 15 RAW: 285MB
- Baccano! - 16 RAW: 333MB

Download:
DVD Special

Wersja RAW: Zero-Raws

Cytat:
Type: MKV
Video: MPEG4 Video (H264) 1280x720 23.98fps
Audio: Vorbis 48000Hz stereo (Japanese)
Subtitles: -

Special: 1.45GB
- Disc1 Special Footage 1: 34.6MB
- Disc1 Special Footage 2: 238MB
- Disc2 Special Footage 1 [Creditless Ending]: 17.3MB
- Disc2 Special Footage 2 [Creditless Opening]: 25.8MB
- Disc3 Special Footage 1: 8.08MB
- Disc3 Special Footage 2: 8.04MB
- Disc4 Special Footage 1: 8.37MB
- Disc5 Special Footage 1: 471MB
- Disc6 Special Footage 1: 626MB
- Disc7 Special Footage 1: 25.2MB
- Disc8 Special Footage 1: 23.9MB

ax3l 

Wysłany: 2009-04-04, 12:04   

Ma ktoś napisy do ostatniej wersji [Zero-Raws]? Mam synchro do Ayu... Wiem, że można łatwo je przesunąć, ale może ktoś już to zrobił ;)

Pozdro.

Anarchy Maniek 

Transfer: 400 MB

Wysłany: 2009-04-04, 12:47   

Baccano wymiata xD Miriaaa? XD ROCKS!
8/10 bo za krótkie ^^

David 
uguu

Upload dla NNH: ~230GB

Wysłany: 2009-09-13, 13:00   

Właśnie zaczynam tę serię i po pierwszym odcinku zapowiada się bardzo ciekawie. Trochę ten początek zagmatwany, bo pokazali wiele różnych scen (których jeszcze nie można ze sobą powiązać), wiele różnych postaci (w tym wiele facetów, którzy są do siebie dość podobni z wyglądu) i przez to nie wiadomo co, kto z kim, dlaczego i jak :-P
Jedno jest pewne, że skończę to anime :]
Szkoda tylko, że nie ma porządny subków PL, bo tekstu jest sporo, a napisy z ansi z tego co czytałem są nieciekawe :/

//EDIT:
Już skończyłem :] Poszło całkiem szybko, bo seria jest wciągająca. Ma 13 odcinków i ta ilość jest imo w sam raz, więcej nie potrzeba, jak to niektórzy czasem narzekają.
Całość zrealizowana w ciekawy sposób z bardzo dużą liczbą przeskoków między wydarzeniami, powodującymi mały zamęt chronologiczny.
Osadzenie głównej części akcji w latach '30 XX wieku też jest dobrym i niespotykanym w innych seriach pomysłem. No i główny wątek, a więc
Spoiler:

nieśmiertelni

też jest niezły, chociaż muszę przyznać, że nie wiedziałem o tym zabierając się za oglądanie tego anime, bo nie czytałem recenzji. :P

Postaci całkiem ciekawe i dające się lubić. Komediowe duo - Isaac i Miria, chociaż są wesołą i raczej sympatyczną parą, to moim zdaniem jednak pojawiają się w serii trochę zbyt często.

Muzyka jest świetnie dobrana do serii, typowa dla tamtych lat. Opening utrzymany w podobnym klimacie, pasuje do serii, chociaż jako utwór sam w sobie nie podoba mi się. Ending jest już całkiem inny, ale jak najbardziej dopasowany do graficznej części endingu, no i podoba mi się jako utwór.

Graficznie prezentuje się dobrze, chociaż bez fajerwerków, lecz większych zastrzeżeń nie mam.

Za całość daję 8.5/10 i polecam to anime.

Odpowiedz do tematu