Poprzedni temat «» Następny temat
Utawarerumono   [ Dodaj do MyAnimeList ]  

Info:
Tytuł: Utawarerumono
Tytuł angielski: The One Being Sung
Tytuł japoński: うたわれるもの
Typ: TV
Ilość odcinków: 26
Ocena: 8,66 (50)
Rok: 2006
Gatunek: akcja, przygoda, dramat, fantasy, sci-fi, seinen
Tematyka: wojskowy

Opis:
Ciężko ranny mężczyzna budzi się, pod obcym dachem, jego twarz skrywa maska, której ani on ani nikt inny ściągnąć nie może. Od ludzi z wioski dowiaduje się, że został znaleziony i uratowany przez starszą wioski. Wkrótce tajemniczy przybysz stanie na czele powstania, mającego na celu obalenie władzy tyrana terroryzującego mieszkańców wioski.

-----------

Powstałe na podstawie gry komputerowej anime o tematyce fantasy w innych okolicznościach zapewne mogłoby stać się niezłym kąskiem dla miłośników tego gatunku. Są tu w zasadzie wszystkie elementy potrzebne, aby tak się stało: spory świat, wiele królestw, różne rasy, wielcy bohaterowie, potwory, wojny... A jednak drzemiący w elementach tych potencjał nie został dobrze wykorzystany. Niektórzy potrafią z takich elementów złożyć coś na miarę „Twelve Kingdoms”. Twórcy „Utawarerumono” nie mieli jednak tak wysokich ambicji, stworzyli ledwie marną namiastkę, niezbędne minimum tego, by historia ta mogła zaistnieć i być podciągnięta pod gatunek fantasy. Zanim jednak spróbuję ocenić zalety i wady opisywanego tytułu, postaram się przybliżyć historię, którą opowiada...

Główny bohater obudził się pewnego dnia na poddaszu drewnianej chaty. Na twarzy miał maskę, której nie potrafił zdjąć. Nic nie pamiętał, nie wiedział kim jest, ani skąd się tutaj wziął. Od ludzi, którzy go uratowali, dowiedział się, iż znaleziono go nieprzytomnego i ciężko rannego nieopodal wioski i przeniesiono do chaty starszej wioski. Ta mądra charyzmatyczna kobieta, będąca lekarką, przyjęła go jak swojego. Opiekowała się nim piękna Eruru, wnuczka lekarki, która szła w ślady babki. Jej młodsza nieśmiała siostra, Aruru, początkowo go nie akceptowała, ale nie trwało to długo. Powoli stawał się ich rodziną.

Mężczyzna odzyskiwał siły, poznawał ludzi, ich zwyczaje i szybko się aklimatyzował. Ludzie żyli tu biednie, ale w miarę szczęśliwie. Uprawiali ziemię, oddawali cześć bożkom, płacili daniny. Podróżowanie po krainie umożliwiały im dwunożne dinozauropodobne rumaki. Człowiek w masce wtapiał się w otoczenie. Pomagał ludziom z wioski jak mógł. Okazał się inteligentnym człowiekiem o dużej wiedzy w wielu dziedzinach. Nadano mu imię Hakuoro, które przyjął z wdzięcznością.

W kraju nie działo się jednak najlepiej. Władca tych ziem począł tyranizować mieszkańców; ściągał coraz wyższe podatki i nie dbał zupełnie o swój lud. Sytuacja stawała się coraz trudniejsza, ludność traciła cierpliwość, a tyran nie ustępował. Pewnego dnia kielich goryczy przepełnił się – miała miejsce tragedia, której okrutnemu władcy wybaczyć już nie było można. Hakuoro, który dowiódł już, że taktyka i planowanie to dla niego chleb powszedni, poprowadził rozwścieczony lud do powstania. W drodze dołączą do niego wspaniali bohaterowie. Wiele krwi będzie musiał przelać nowy wódz, aby zapewnić spokojny byt swym ziomkom. Męczyć będą go także pytania o własną przeszłość. Kim był? Co znaczą koszmarne sny o potworach, które miewa? Tego być może dowiemy się oglądając „Utawarerumono”.

Historia „Utwarerumono” rozpoczęła się od gry komputerowej wydanej w 2002 roku na PC. Była czymś w rodzaju taktycznego CRPG, połączonego z grą przygodową oraz elementami haremowymi, zawierającą – jakżeby inaczej – treści graficzne dozwolone od lat 18. W ubiegłym roku rozpoczęła się serializacja mangi w „G'S Magazine”, a w kwietniu tego roku rozpoczęto emisję animowanej ekranizacji.

Biorąc pod uwagę charakter gry, w której zapewne przeważały rozgrywki bitewne, nie dziwi fakt, iż w anime historia obraca się wokół licznych bitew. Problemem jest ich silna kompresja i w rezultacie zmęczenie widza kolejnymi, następującymi jedna po drugiej, wojnami, które zanim zaczną się na dobre, już są rozegrane. Nienaturalną wydaje się gładkość w pokonywaniu kolejnych wrogów, bez większego oporu. Podczas oglądania tego serialu nie ma odrobiny niepewności jaki przebieg będzie miała kolejna wojna – Hakuoro wymyśli świetny strategicznie plan, który w dwa odcinki zostanie zrealizowany, przynosząc kolejne zwycięstwo. Problemem jest więc albo długość serialu, albo nadmierna liczność bitew. Gdyby serial liczył cztery sezony i bardziej urozmaicono w nim wojny, np. o jakieś przegrane potyczki, zwroty akcji, wrogów, którzy nie dają się kroić jak barany, czy w końcu godniejszych przeciwników dla Hakuoro, mogłoby to mieć ręce i nogi.

Władcy państw walczący z Hakuoro to głównie psychopaci, nieudacznicy lub tchórze, nie potrafiący wymyślić żadnej sensownej strategii, która mogłaby anime to nieźle urozmaicić. Brakuje tu wrogiego władcy, do którego można by poczuć szacunek czy chociażby obawę, że nasz bohater będzie miał poważne trudności, aby odnieść zwycięstwo. Pod koniec sytuacja trochę się poprawia, ale przyzwyczajeni wcześniejszymi bitwami do tego, że Hakuoro jest niezniszczalny, nie mamy wątpliwości, jak to się skończy. Końcówka ma też inne wady. Jeśli większość bitew wyglądała rozsądnie pod względem broni i innych narzędzi wojny typowych dla średniowiecza, to w ostatnich bitwach zobaczymy mechy podobne do tych z „Escaflowne’a” (żeby było zabawniej, wraz z Dilando), które wyrzynają całe wioski w błyskawicznym tempie. Chciano urozmaicić, ale moim zdaniem przesadzano. Pod koniec fabuła zaczyna coraz mniej trzymać się kupy. Tajemnica Hakuoro zostaje wyjaśniona, ale również okazuje się nieciekawa i mało pomysłowa. Jedynym urozmaiceniem są odcinki obyczajowe pojawiające się między bitwami, w których nie stroni się od humoru sytuacyjnego i mimo iż jest on ograny, to zadanie rozjaśnienia wojennej atmosfery spełnia dobrze, choć z drugiej strony ogólny klimat nie jest dobrą stroną „Utawarerumono”.

Dosyć ciekawie rozwiązano sprawę haremu, który na tyle ciekawie został wpleciony w fabułę, że jego obecność praktycznie nie jest zauważalna; nie ma tu oczywiście scen erotycznych. Postacie, choć dosyć barwne i łatwo dające się polubić, nie posiadają wyszukanych osobowości. Większość jest ledwie zarysowana, żadna nie zdradza ciekawszego wnętrza. Bohaterowie, którzy mieli potencjał, aby stać się postaciami ciekawymi, zostali prosto opisani i szybko zrezygnowano z ich dalszego rozwoju. Niektórzy wydali mi się mało wiarygodni, jakby osobowościowo wybrakowani. Reasumując, nie ma tu postaci, za którą poszło by się do piekła. Najbliżej osiągnięcia tego celu była Karura, świetnie wspomagana głosowo przez Atsuko Tanakę, jednak i to jej wystarczająco nie pomogło.

Występuje tu kilka ras: są ludzie, skrzydlaci onkamiyamukai, którzy używają pewnego rodzaju czarów oraz występujący w przewadze, elfopodobni mieszkańcy świata, którzy walczą metodami średniowiecznymi, głównie przypominającymi te wykorzystywane w feudalnej Japonii, co widać głównie w rynsztunku bojowym i samej broni, nie włączając w to oczywiście mechów. Elfopodobnych charakteryzują głównie uszy, jednak budowa owych części ciała jest różna w zależności od rejonu krainy, który istoty te zamieszkują. W zasadzie można powiedzieć, że jest kilka ras przypominających elfy. Co ciekawe, ich przedstawiciele mają też ogony – jedni psie, inni kocie! Trzeba przyznać, że choć te zwierzęce atrybuty mają fanserwisowy charakter, to efekty tego nie są znowuż takie straszne. Przy okazji warto wspomnieć, że nie uświadczy w tym anime fanserwisu bieliźnianego (choć wielkość biustu Karuri mogłaby być rozsądniejsza).

Projekt postaci jest bardzo miły, scenografie nie straszą, choć są miejscami oszczędne, a krajobrazów nie ma za wiele. Kolorystyka jest przyjemnie stonowana, dobrze rozwiązano sprawę filtrowania światła, które zawsze wygląda naturalne, niezależnie od odcienia oświetlenia. Animacja jest niezła, postacie podczas walki zachowują się naturalnie, jest nawet przy tym odrobina choreografii, np. „taneczny” styl walki Hakuoro metalowym wachlarzem. Powtórzone ujęcia się zdarzają, ale dosyć rzadko. Natomiast ciekawym rozwiązaniem okazał się rendering postaci kiedy widać je z daleka, stosowany głównie w dalszych ujęciach bitewnych. Poruszają się płynnie, często w sporych gromadach, ale wpasowują się w grafikę na tyle dobrze, że trudno powiedzieć, czy rzeczywiście są renderowane, ponieważ wyglądają naturalnie. Oszczędziło to twórcom roboty i pozwoliło na dodatkowe efekty, np. rzucanie przez postacie cienia.
Muzyka jest typowo filmowa, ot po prostu niezłe tło serialu, ale bez motywów specjalnie poruszających, czy wartych zapamiętania. Opening bez rewelacji ale raczej przyjemny, natomiast ending, wykonany przez Eri Kawai, która rzeczywiście umie śpiewać, jest ciekawszy.

„Utawarerumono” to anime przeciętne, zbliżające się jednak do górnej granicy stanów średnich. Na pewno można przy nim miło spędzić czas i zapewne znajdzie wielu zwolenników, choć trudno tak naprawdę powiedzieć, dla kogo jest to anime. Fani fantasy tym tytułem raczej zachwyceni nie będą, wśród nich znajdą się zapewne tacy, którzy określą ten tytuł popłuczynami prawdziwego fantasy, jest bowiem pewne, że z tych samych składników można było ugotować znacznie smaczniejszą zupę.

Muzyka
Musouka
Suara
OP01
Postaci
Aruruu
Hakuoro
Eruruu
Touka
Kamyu
zobacz wszystkie
Powiązane serie
Brak
Powiązane Mangi
Brak
Linki

Aby móc ściągnąć to Anime, musisz być zalogowany. (Zaloguj | Zarejestruj)

Dodał: spo21

Komentarze

Autor Wiadomość
Rein 
Skruszony człek

Transfer: 1000 MB

Status: Offline

Wysłany: 2007-12-25, 16:47   

A można jakieś info? O wersji, grupie, rozdzielczości, gatunek co to jest ile odcinków? A i Screeny mógłbyś zapodać :) Ja akurat wiem co to jest, piszę gdyż czepiam się braku w opisie ;)

EDIT
Ja tam recenzji nie wymagam. :D Chodzi tylko o opis, krótko o czym to traktuje (to jest), plus minimum danych w postaci tego, o czym mówiłem. / Gdybym miał czas to bym się bawił i robił takie info tam gdzie go nie ma.

A grupę = info o relasie, można zawsze znaleźć na anidb ;)
Ostatnio zmieniony przez Rein 2007-12-25, 17:24, w całości zmieniany 1 raz  

animek 

Upload dla NNH: 300gb

Wysłany: 2007-12-25, 17:09   

jak widac spo nie lubi zachaczac o recenzje tutaj pełny opis http://azunime.net/anime/...8,recenzja.html i tak wogole rein ma racje jak cos robic to dosyc dokładnie ale cuz ma kolega spo powiedziec jak zapewne nawet tego nie sciongał i raczej nie potrafi powiedziec zawiele jak np jaka grupa i jaka jakosc tego jest bez obrazy

TeamSpeak 3
Zapraszam :)
Adres: ts3.spontansquad.com
Kanał: 7 hasło: anime
oczywiście dla tych co się nie wstydzą :)

Czacha 
Master of Disaster

Wysłany: 2007-12-26, 16:00   

ciekawe to anime było - ehh te uszka i ogonki - jak zwykle dla mnie dziwny koniec, muszę ściągnąc z tych linków bo ja miałem słabą jakość :/

animek 

Wysłany: 2008-01-02, 22:26   

w epach 16 i 26 sa uszkodzone rary

TeamSpeak 3

adamo 
Koi, Kurogane!

Wysłany: 2008-07-28, 01:27   

Jestem świeżo po ostatnim epie i musze przysiąść, że nie oczekiwałem od tego anime takiego poziomu. Piękne anime, które z całego serca polecam ;)
Końcówka pasowała mi. Nigdy bym nie przypuszczał, że taką przeszłość skrywał główny bohater ;p
Z czystym sercem daje temu anime 9/10

btw. Op i kreska mi się podobały ;]

Czacha napisał/a:
ehh te uszka i ogonki

Tak jak ma Horo z Spice and Wolf, ale tu jest takich postaci więcej ;]

Info co do up w pierwszym poście ;p
Cytat:
Hardsub grupy [yesy]
Średnia waga 170 mb
Format .avi
Rozdzielka 640x360

Może potem dodam scenery z tego upa ;D

Cytat:
w epach 16 i 26 sa uszkodzone rary

w epie 24 też ;D

Strona ułatwiająca ściąganie z hostingów

Gambit 

Wysłany: 2008-08-03, 10:30   

heh jeśli keeveek dał temu anime 10 to muszę to obejrzeć...
swoją drogą jeśli są tu postacie przypominające Horo (dziwne uszy itp.)... czyli "daje ucztę zoofilom" :mrgreen:

"Now you are a dead girl"

animek 

Wysłany: 2008-08-03, 10:34   

gambitx, oj anime wymiata a niby po recenzji nie wciągało nic ^^
adamo, sam sie zdziwilem kim jest glowny bohater :-D

*ort - Mexis

TeamSpeak 3

tymek 
Mizore FAN

Upload dla NNH: 510 GB

Wysłany: 2008-08-03, 12:53   

ktoś ściągał to anime z linkow wyzej? Hardsub czy softsub?? I czy sa do całosci napisy PL ?

animek 

Wysłany: 2008-08-03, 13:36   

tymek, ja sciaglem z tych ktore dzialaly linki ^^ napisy sa do calosci jak cos to mam do tej wersij napisy pl a co do hrdow czy softow to ja nie rozroniam ich ^^ ale chyba wylaczyc ich sie nie da co do rozdzielki jest 640x360

TeamSpeak 3

Gambit 

Wysłany: 2008-08-03, 13:49   

lol znalazłem wersję ważącą 37 mega odcinek :shock: ale się nie skuszę
te party są już naprawione? bo jak nie to może podesłać do tej samej wersji ale na MU?
może wrzuciłby ktoś jeszcze 4 speciale bo mam tylko z hiszpańskimi napisami :mrgreen:

tymek 
Mizore FAN

Wysłany: 2008-08-03, 14:13   

animek napisał/a:
tymek, ja sciaglem z tych ktore dzialaly linki ^^ napisy sa do calosci jak cos to mam do tej wersij napisy pl a co do hrdow czy softow to ja nie rozroniam ich ^^ ale chyba wylaczyc ich sie nie da co do rozdzielki jest 640x360

to powiedz mi jeszce tylko czy to jest avi czy co innego ? ;>

Gambit 

Wysłany: 2008-08-03, 14:14   

adamo napisał wyżej w swoim poście
Cytat:
Hardsub grupy [yesy]
Średnia waga 170 mb
Format .avi
Rozdzielka 640x360

Podziękowali:tymek
tymek 
Mizore FAN

Wysłany: 2008-08-03, 15:53   

oki, wrzuciłem nową wersje- linki
softsub, mkv

Jakosc genialna !! :D

Cytat:
- mkv
- odcinek ~ 350 mb
- [20p,BluRay,x264] - THORA

animek 

Wysłany: 2008-08-03, 16:10   

tymek, lol jakosc miazdzaca XD softsubto jest pl?? i softsub da sie wylaczyc ?? a hardkow nie chyba sie nie myle ??

///edit:
sorftsub- masz napisy np. amngielskie ale mozesz je wyłączyc i będziesz miał tak jak raw.
hardsub- nie mozna wylączyc napisow, jak masz np angielskie i wgrywasz polskie to sie one nakładają.
Tymek.

TeamSpeak 3

Odpowiedz do tematu