Poprzedni temat «» Następny temat
Ergo Proxy   [ Dodaj do MyAnimeList ]  

Info:
Tytuł: Ergo Proxy
Tytuł angielski: brak
Tytuł japoński: エルゴプラクシ
Typ: TV
Ilość odcinków: 23
Ocena: 8,15 (53)
Rok: 2006
Gatunek: sci-fi, psychologiczny
Tematyka: tajemnica

Opis:
W bliżej niesprecyzowanej przyszłości ludzkość zostaje zmuszona do życia w odizolowanym od reszty świata kopuło-mieście, Romdeau, radzącym sobie z trudnym klimatem dzięki zaawansowanej technice. Zamieszkujący je ludzie są stale kontrolowani, począwszy od rejestrowania wszelkich ich czynów po tak prozaiczne sprawy jak monitorowanie pulsu. Mimo ścisłego nadzoru pojawiają się problemy: wśród robotów-pomocników panuje zaraźliwy �wirus�, sprawiający, że stają się one bardziej �ludzkie�, budzi się w nich �tożsamość� i zaczynają mieć własne potrzeby, inne niż służenie ludziom, dla których zostały stworzone. Częściej niż rzadziej wirus wywołuje agresję wobec ich twórców, ludzi. Na domiar złego pojawia się dziwny humanoidalny stwór, szerzący mord i popłoch.

Akcja koncentruje się na dwóch postaciach: Real, pracownicy Biura Wywiadu i imigrancie Vincencie. Vincent stracił pamięć i swoją tożsamość � w pewnym momencie jego wspomnienia się urywają. Real odkrywa coś, czego nikt nie chciał jej pokazać; zauważa, że istnieje coś więcej niż to, co widziała do tej pory i przede wszystkim, że coś jest przed nią ukrywane. Razem wyruszają w podróż, uciekając z bezpiecznej, unoszącej się nad ziemią kopuły. Na szczęście fabuła nie popada w banał i komunały � wyprawa nie jest motywowana zwykłym i jakże ogranym buntem przeciwko �systemowi�; także zresztą relacjonując późniejsze wydarzenia twórcy nie popadają w dydaktykę i moralizatorstwo, nie podsuwają też widzowi konkluzji pod nos.

Poznajemy kolejne ludzkie osady. Niektóre, podobnie jak Romdeau, dysponują rozwiniętą technologią. Inne żyją z odpadków i mogą upaść każdego dnia. Jeszcze inne posiadają zaledwie prymitywną techniką. Niektóre próbują odbudować porządek świata. Jednak przyszłość nie zapowiada się różowo � miasta te już wymarły lub właśnie wymierają i nie mogą nijak temu sprostać. Albo nawet mają się dobrze, jednak cel ich istnienia jest smutny i śmieszny zarazem. Seria, nie osiągnąwszy nawet połowy, zmienia charakter i przeobraża się w radosną psychodelę. Obserwujemy sceny rozgrywające się w całości w głowach bohaterów, bądź też powodowane przez istoty obdarzone nadnaturalnymi mocami. Co gorsza, zarówno bohaterowie, jak i widzowie, do ostatniej chwili nie mogą być pewni, czy to nadal halucynacje, czy też może już rzeczywistość.

Postacie, reprezentujące skrajne charaktery i postawy, chociaż nie wybitnie oryginalne, są ciekawe. Interesujące są ich interakcje, zachowanie w sytuacjach kryzysowych, wręcz zagrażających ich życiu. Ich motywacja do szorowania z zapałem przez pustkowie, wbrew napotykanym co krok przeciwnościom. Nie mają wspólnych poglądów, ani wspólnych celów, nic więc dziwnego, że co rusz pojawiają się konflikty i różnice zdań. Jest też pewien królik. Królik odgrywający w historii znaczącą i bynajmniej nie drugoplanową rolę, chociaż sam nie wie, po kiego groma za resztą gromadki drałuje. Prócz tego mamy kilkoro bohaterów drugoplanowych. Jednak nawet ci, którzy wydawali się najbardziej rozsądni i z głową na karku, pod koniec rozwalą w drobny mak, co się tylko da. Nie ma tu postaci bez skazy.

Nastrój anime jest zdecydowanie przygnębiający, smutny i mroczny. Nie ma szczęśliwego końca, nie ma oazy spokoju, do której bohaterowie zmierzają. Nie znajdują jej � ani nawet nie szukają. Szukają za to swojej tożsamości, przeszłości, prawdy o całym tym wyniszczonym przybytku, zwanym Ziemią. Mówiąc słowami Real, poszukują prawdy, choć wiedzą, że przyniesie ona więcej szkód niż korzyści. Raz pada �Kocham cię�, jednak w kontekście wywołującym u widza raczej odrazę i zakłopotanie niż egzaltację.

Pod względem oprawy graficznej nie można Ergo Proxy niczego zarzucić. Zarówno nastrój poszczególnych miejsc, jak i mimika postaci zostały dobrze oddane. Romdeau jest sterylne i wyzute z uczuć, natomiast pustkowia zdają się być naprawdę wyludnione i niezdatne do zamieszkania. Brak wodotrysków wizualnych wychodzi jednak na dobre � nie ma nie pasujących do reszty obiektów 3D i innych zupełnie zbędnych efektów. Projekty postaci są stonowane i skromne, co jest wbrew pozorom dużą zaletą. Sceny walk nie są szczególnie łagodzone, ale też nie istnieją tylko po to, byśmy upajali się ich okrucieństwem. Głosy seiyuu pasują do odtwarzanych postaci. Muzyka pojawia się rzadko i praktycznie się jej nie zauważa. Nie wydaje się jednak niezbędna. W sumie oprawie audiowizualnej nie mam nic do zarzucenia, ale brak mi skali porównawczej, by wystawić punktową ocenę; ta za grafikę zmieściłaby się w skali 8-10, dźwięk to cięższy orzech do zgryzienia � jednocześnie nie wyróżniał się niczym i nie umiałbym wskazać ulepszeń.

Jestem bardzo zadowolony, że poświęciłem swój czas Ergo Proxy. Podobała mi się zarówno podróż głównych bohaterów, łącznie z jej finałem w ostatnich odcinkach, jak i ich barwne halucynacje, ciągnące się przez większą część serii. Nie zraziłem się i przełknąłem jakoś jeden z zupełnie nie pasujących do reszty odcinków, który nie tylko irytująco burzył �czwartą ścianę�, ale i pozostawał poza kanonem serii � zresztą mimo dziwaczności zawartych w nim wydarzeń, żaden z bohaterów nigdy do nich nie nawiązywał. Chociaż są to zgoła różne tytuły, nasuwały mi się skojarzenia z Kino no Tabi. Myślę, że osoby, którym podobała się tamta seria, polubią także Ergo Proxy, natomiast w przypadku innych widzów jest to mniej prawdopodobne. Porównując osobliwe krainy zwiedzane przez Kino i surrealistyczne sceny w Ergo Proxy muszę napisać, że przy tych drugich czas spędziłem nawet milej.Wrzucę kilka odcinków,gdyż licencję na anime ma ANIME GATE.

Muzyka
Kiri
Monoral
OP01
Paranoid Android
Radiohead
ED01
Postaci
Vincent Law
Real Mayer
Pino
Powiązane serie
Brak
Powiązane Mangi
Brak
Linki

Aby móc ściągnąć to Anime, musisz być zalogowany. (Zaloguj | Zarejestruj)

Dodał: spo21

Komentarze

Autor Wiadomość
xnoname 

Transfer: 1000 MB

Status: Offline

Wysłany: 2007-11-05, 08:58   

Niezła seria :) niektóre odcinki sa naprawde po shizowane :) oczywiscie to na + :mrgreen:

xiveris 
~~Banzai~~

Wysłany: 2007-11-05, 12:04   

NIezla seria , ciekawie ukazana wizja przyszlosci, tytul wart obejrzenia

btw
usun linki bo licencja....

Zaiber 
=Kawaii=

Wysłany: 2007-11-05, 19:18   

seria dobra ale nie mój klimat XD

Rejwen 
Ewolucja n00bka =]

Transfer: 0 MB

Wysłany: 2007-11-05, 22:28   

Anime bardzo fajne fabuła też w porządku miło się oglądało ale dopiero mnie zaciekawiło po 6 odcinku że te początkowe to musiałem sie do nich zmusić ^^

Froscik 
Pure madness!

Wysłany: 2007-11-05, 22:28   

Ja obejrzałem zaledwie 6 epków, a potem czasu brak, ale seria przedstawia się tak:
Grafika - 9/10 bo w Code Geass 10/10 :D
Fabuła - 10/10 - genialna, chociaż to pośrednie z Cyberpunk, którego nie trawię w wielu wypadkach
Muzyka - 7/10 - to nie jest mocna strona, tzn. jest, ale do słuchania jako OST mi nie przypada
Postaci - 9/10 - bardzo dobrze wykreowane, z ciekawymi osobowościami, zróżnicowane postawy itd. świetne

Ogólna ocena - 9/10

I tego będę się trzymać.

Moje dewiacje ^^

Vieilli 

Transfer: 0 MB

Wysłany: 2007-11-11, 22:15   

Po obejrzenuy calosci powiem ze jak dotad to moje ulubione anime co prawda nie obejrzalem ich zbyt wiele ale uwielbiam EP moje oceny to...

Grafika 9/10 - podoba mi sie naprawde swietna kolorystyka buduje niewyobrazalny klimat boli mnie tylko to ze w ostatnich odcinkach jakby sie cos popsulo ... i jest gorzej niz na poczatku a przynajmniej tak mi sie wydalo...

Fabuła 10/10 - swietna i dobrze opowiedziana historia trzymala mnie w napieciu prawie caly czas...

Muzyka 10/10 - dalem tak wysoko bo wydaje mi sie ze bylo dobrze a bardzo dobrze dzieki Openingowi ktory bardzo mi sie podoba

Postaci 10/10 - dobrze zarysowane i podobalo mi sie jak przedstawiono zmiany zachodzace w bohaterach a no i Pino ciagle mnie bawila swoja beztroska xD

ocena ogólna 10 ... :P

Ver 
;

Wysłany: 2008-05-13, 22:31   

Blee, ile Ergo Proxy ma odcinkow bo ja znalazlem on-line tylko 10, a widze ze ma licencje wiec raczej nici z downloadu tutaj : /

Ostatnio zmieniony przez Ver 2008-05-13, 23:18, w całości zmieniany 2 razy  

adamo 
Koi, Kurogane!

Wysłany: 2008-05-13, 23:17   

przeciez jest tyle serwisow informacyjnych o anime mogles sprawdzic ;p

Episodes: 23

bede musial sobie to ogladnac bo tak zachwalaja ;p ostatnio nawet kolega ktory jest po stronie antyanime mowil ze widzal to w TV chyba z 3 epy ;] i zachwalal pozytywnie ;D

Strona ułatwiająca ściąganie z hostingów

Ver 
;

Wysłany: 2008-05-13, 23:18   

Ma ktos jakis download Ergo Proxy :D ? Prosze bo to anime jest swietne i ma jeden z najlepszych openingow jakie sa. Nie da sie jakos ominac tej licencji albo ktos mi na pw poda linki ;>

EDIT: Dobra dzieki za linki juz mam download ;)

Ostatnio zmieniony przez Ver 2008-05-14, 14:15, w całości zmieniany 1 raz  

adamo 
Koi, Kurogane!

Wysłany: 2008-05-13, 23:22   

problem ?
masz allegro ;p

http://allegro.pl/search.php?string=ergo+proxy

jakies 200 zl i masz caly komplecik ;p z tych drozszych ;p

Strona ułatwiająca ściąganie z hostingów

xiveris 
~~Banzai~~

Wysłany: 2008-05-14, 00:53   

Jak dla mnie co caly taki komplet nie powinien przekraczac kosztow 100-120 zl , zwazywszy na to ze w wiekszosci przypadkow polskich wydan anime zwlaszcza od AG dostajemy jeszcze przed menu wstepnym 10 min reklam ktorych zazwyczaj nie mozna przewinac, mozna sie pociac momentami odpalajac taka plyte.
Ale nawet jesli sa reklamy i polskie wydanie nie zostalo spartolone jak to czesto bywa to warto miec Ergo Proxy w swojej kolekcji.

Ver 
;

Wysłany: 2008-05-15, 00:12   

Nie rozumiem czemu w recenzji mowisz ze nie ma happy endu imo jest happy end bo przeciez

Spoiler:

Real i Vincent i Pino przeżywają, ziemia zregenerowana ludzie wrocili i w sumie jest chyba git, nie rozumiem gdzie tu nie widac happy endu ?

Anime jest swietne 10/10 Swietny opening i wogle napewno znajdzie sie w top 3 moich anime.

tymek 
Mizore FAN

Upload dla NNH: 510 GB

Wysłany: 2008-05-24, 13:17   

Włąsnie zaczołem to oglądac.. i powiem ze pierwszy odcinek mnie zaciekawił ;>

Mam nadzieje ze anime mi sie spodoba i ze sie opłaca ja oglądac;p

BTW. ma ktos moze napisy do wersji @[A-Kraze] ?

David 
uguu

Upload dla NNH: ~230GB

Wysłany: 2008-05-24, 13:26   

Tymek... do tego wogóle nie ma dobrych napisów tzn są na ansi ale tylko do 4 pierwszych epów a pozostałe są tak ch**owe, że nie ma sensu ich włączać. Nawet napisy z polskiego wydania DVD nie są zbyt dobre. Także musisz oglądać po angielsku, albo może ktoś wyciągał napisy z DVD? Jak nie, to sam mogę Ci je wyciągnąć, tylko niech ktoś napisze czym najlepiej (tam są *.ifo, a nie *.sub).

Odpowiedz do tematu