Poprzedni temat «» Następny temat
Serial Experiments Lain   [ Dodaj do MyAnimeList ]  

Info:
Tytuł: Serial Experiments Lain
Tytuł angielski: brak
Tytuł japoński: シリアルエクスペリメンツレイン
Typ: TV
Ilość odcinków: 13
Ocena: 8,05 (43)
Rok: 1998
Gatunek: dramat, sci-fi, psychologiczny, nadprzyrodzone
Tematyka: tajemnica

Opis:
Dziecinna, introwertyczna, zamknięta w sobie aż do przesady Lain pewnego dnia zaczyna się interesować światem Sieci (The Wired) – odpowiednika Internetu. Granica między tym, co rzeczywiste, a tym, co wirtualne zdaje się niebezpiecznie zacierać, nie tylko dla niej, ale i dla całego świata. Kim jest Lain i dlaczego dysponuje tak niezwykłą zdolnością swobodnego poruszania się w Sieci?

Trudno napisać o akcji cokolwiek więcej, nie zdradzając żadnej tajemnicy – a jednocześnie zdradzenie dowolnego faktu nie ma tak naprawdę znaczenia. Ta klasyczna dla cyberpunku opowieść jest wielowarstwowa (nawet poszczególne odcinki nazwane są „Layers”), zaplątana chronologicznie, celowo mieszająca prawdę i ułudę… A może tylko ułudę? Nie wiemy przecież na pewno, które z pokazanych wydarzeń miały miejsce w obiektywnej rzeczywistości – o ile istnieje jakaś obiektywna rzeczywistość.

Seria niewątpliwie jest fascynująca i godna polecenia, ale trudno nazwać ją czymś, co ogląda się dla przyjemności. Rysunek celowo jest uproszczony, szczególnie, jeśli chodzi o tła, wiele kadrów jest prześwietlonych, lub po prostu zanurzonych w bieli, pustych i jakby niedokończonych. Muzyka pojawia się rzadko, natomiast obsesyjnie powraca motyw przewodów wysokiego napięcia, charakterystycznie „buczących”. Do niewątpliwych plusów należy zaliczyć to, że przedziwna i pokręcona fabuła na końcu znajduje jakieś rozwiązanie, które można uznać za zadowalające wyjaśnienie. W przypadku takiej serii to ogromna zaleta – autorzy uniknęli pokusy ugrzęźnięcia w niedopowiedzeniu i mistycyzmie. Świat przedstawiony jest niebezpiecznie blisko naszego świata, a kilka pytań o przenikanie się świata realnego i cyberprzestrzeni nadal pozostaje bez odpowiedzi.

Podsumowując: dla amatorów cyberpunku pozycja obowiązkowa, dla pozostałych – tylko jeśli są naprawdę zainteresowani tematem. Seria, która dla jednych okaże się wciągająca, wręcz magnetyczna, innych z pewnością znudzi.
recka z tanuki

-------------------------------------
Co sadzicie o tym anime?
Osobiscie uwazam to za pozycje dobra, ale raczej nie jest to anime proste. Niezly klimat ktory jest utrzymany przez cala serie. Napewno nie przypadnie do gustu fanom nawalanek itp , raczej jest kierowane do troszke wezszego grona odbiorcow. Momentami nieco zawiklane i nie wiadomo o co chodzi ale w koncu po obejrzeniu calej serii mozna zrozumiec o co chodzi w tym.

Muzyka
Duvet
Bôa
OP01
Postaci
Lain Iwakura
Powiązane serie
Brak
Powiązane Mangi
Brak
Linki

Aby móc ściągnąć to Anime, musisz być zalogowany. (Zaloguj | Zarejestruj)

Dodał: xiveris

Komentarze

Autor Wiadomość
Ichii 
Let's roll the dice

Transfer: 1000 MB

Status: Offline

Wysłany: 2007-11-02, 20:28   

Taaaak... Bardzo dobra pozycja do obejrzenia. Klimat świetny, muzyczki z deczka zapomniałem ale nadal pamiętam OPa który mi się podobał. xD Kreska widać, że niedzisiejsza. W końcu ten tytuł ma już ponad 9 lat.
No i chyba nigdy nie zapomnę tego, co Lain zrobiła ze swoim sprzętem... Po prostu coś cudownego. xD

"In my glasses I’m the wizard of Oz"

Zaiber 
=Kawaii=

Wysłany: 2007-11-02, 21:33   

możesz wstawić na p2m ??

koni 
red army

Transfer: 0 MB

Wysłany: 2007-11-03, 10:31   

Pozycja obowiązkowa.
Anime starsze już, ale tematyka bardzo aktualna. Pamietam jak jescze na C+ leciało, a ja jako mały gówniarz dostawałem schizy po tym. Mało jest takich pozycji.

>>>> Moja Lista Anime
>>> Sró-chan DOWNLOAD

Acree 
Madaka Prime

Wysłany: 2007-11-03, 14:55   

W sumie jedno z moich pierwszych anime, które zdobyłam za pomoca internetu.
Także uważam je za pozycję obowiązkową, choć ma już swoje lata. Trzeba przyznać twórcom że mieli bardzo trafną wizję przyszłości. Bo czy już w naszym życiu nie mamy doczynienia ze wszedobylskimi transformatorami i ich buczeniem?

WRÓCIŁAM :D

adamo 
Koi, Kurogane!

Wysłany: 2007-12-25, 13:34   

oglądnołem ;] i co tu stwierdzić anime ciekawe pokazuje problem który chociaż był przedstwiany w innych animach ale ciągle jest świerzy tylko końcówka jest przesadzona za duży
Spoiler:

happy end

co do jej kompa to zaszalała ;D

Strona ułatwiająca ściąganie z hostingów

Negatyv 

Wysłany: 2007-12-28, 22:14   

Klasyka cyberpunku i jedne z pierwszych anime z tego gatunku, jakie obejrzałem. ;] Świetny klimat, kreska dalej mi się podoba (a szczególnie tła), ogólnie gorąco polecam.

Issina 
Dante.. I'll miss u

Transfer: 50 MB

Wysłany: 2007-12-28, 22:35   

Anime to w połowie postawiło przedemna bariere ciązka do przebycia juz myslałam ze pozostawie Lain nieobejrzana ale moja wytrwałosc sie opłaciła i teraz nie załuje (bo naprawde warto obejrzec ) ;)

animek 

Upload dla NNH: 300gb

Wysłany: 2008-03-01, 19:04   

ze linkow xiveris, nie wstawil to ja to moze zrobie sorry ale niewiem czy to anime ma licencje w polsce jak ma to sorry ;-)

niestety nie znalazlem w lepszej kopi :-/

LINKI przeniesione do pierwszego posta! Dzięki.
- koni

TeamSpeak 3
Zapraszam :)
Adres: ts3.spontansquad.com
Kanał: 7 hasło: anime
oczywiście dla tych co się nie wstydzą :)

keeveek 
otaku

Wysłany: 2008-03-01, 19:19   

Tak odświeżę stary temat: końcówka z happy endem? Nie do końca byłbym przekonany, w końcu jakby nie patrzeć
Spoiler:

Lain przestaje istnieć, a zagrożenie dla społeczeństwa jedynie się oddala, nie jest w pełni zażegnane

Seria wybitna, genialna. Przykład takiej produkcji, gdzie nawet kompletny brak muzyki (chyba, że ktoś lubi buczenie kabli :P) jest ogromnym plusem. Zostawia dużą dziurę w głowie.

koni 
red army

Wysłany: 2008-03-01, 21:47   

Cytat:
Seria wybitna, genialna. Przykład takiej produkcji, gdzie nawet kompletny brak muzyki (chyba, że ktoś lubi buczenie kabli :P) jest ogromnym plusem. Zostawia dużą dziurę w głowie.

- OP i ED były i nawet niezłe :]
Faktycznie, nawet dźwięk "buczących kabli" miał coś w sobie. Mi trochę uświadamia, że z dnia na dzień zbliżam sie do obrazu przedstawionego w tym anime.

Dziura w głowie? Człowieku, ja to oglądałem jak był gówniarz i chodziłem zryty przez tygodnie. Z jedej strony facynowało mnie, a z drugiej męczylo. Wedlug mnie, to tylko świadczy o wybitności tego dzieła japońskiej animacji.

>>>> Moja Lista Anime
>>> Sró-chan DOWNLOAD

keeveek 
otaku

Wysłany: 2008-03-02, 07:27   

Ja nie miałem okazji oglądać tego jak byłem gówniarz, bo ani c+ nie miałem, ani hypera akurat wtedy kiedy SEL było tam emitowane, ale było to jedno z pierwszych anime jakie zobaczyłem. Urzekło mnie to, że tam kompletnie wszystko, nawet tytuły odcinków mają swoje znaczenie, nawet powtarzana ciągle sekwencja z ludźmi chodzącymi po mieście w każdym odcinku, po prostu poezja. Btw. najlepszym tytułem odcinka jest oczywiście "Infornography"

OP i ED to jedne z najlepszych utworów jakie kiedykolwiek słyszałem w anime.

berith14 

Wysłany: 2008-05-15, 23:55   

Anime naprawdę dobre, jedno z moich pierwszych, kreska wg. mnie też znośna jak na dzisiejsze czasy (w porównaniu z niektórymi produkcjami z przed 2000r. wypada naprawdę nieźle) Udźwiękowienie tego anime ma to coś, żadko można spotkać w anime takie efekty, dzięki czemu są dość wyjątkowe. Tylko mam jedno pytanie: z którego roku jest to anime?

Ostatnio zaczołem ściągać klasyki, więc nie mogłem przepuścić tego tytułu, a przy poszukiwaniach znalazłem to:
(Mój upload)

Grupa: Basaka-Fansubs
Język: Japoński
Napisy: Polskie (hardsub)
Rozdzielczość: 640x480
Średnia wielkość: 234 Mb
Rozszerzenie: ogm

Aby móc ściągnąć to Anime, musisz być zalogowany. (Zaloguj | Zarejestruj)

Podziękowali:animek
xiveris 
~~Banzai~~

Wysłany: 2008-05-16, 00:05   

berith14 napisał/a:
Tylko mam jedno pytanie: z którego roku jest to anime?

Vintage:
1998-07-06 to 1998-09-28
prawie dekada

berith14 

Wysłany: 2008-05-16, 00:14   

Tak myślałem tylko zmyliło mnie to info
Cytat:
sf, dramat, psychologia, na podstawie gry, cyberpunk / --> 1988 r. <--

Odpowiedz do tematu