Poprzedni temat «» Następny temat
Bokurano   [ Dodaj do MyAnimeList ]  

Info:
Tytuł: Bokurano
Tytuł angielski: brak
Tytuł japoński: ぼくらの
Typ: TV
Ilość odcinków: 24
Ocena: 8,54 (26)
Rok: 2007
Gatunek: akcja, dramat, sci-fi, psychologiczny, seinen
Tematyka: mecha

Opis:
Przejmująca historia piętnaściorga dzieci postawionych przed wyborem rodem z tragedii antycznej. Seria wybitna pod każdym niemal względem.

Wakacje, piękna plaża, 15 dzieci bawiących się podczas „zielonej szkoły”. Znajdują oni nad brzegiem jaskinię, a w jej głębi… komputery. Chwilę później pojawia się ich właściciel, który proponuje młodzieży grę. Grę, w której mają oni być pilotami wielkiego robota i bronić Ziemi przed inwazją 15 Obcych. Grę, która wymaga od nich zatwierdzenia kontraktu poprzez przyłożenie dłoni do elektronicznego panelu. Wszyscy, prócz najmłodszej dziewczynki, „podpisują” umowę i niedługo potem budzą się na plaży uważając, że to wszystko było tylko snem. Ale prawda bywa okrutna. Bowiem co, jeśli gra jest bardziej rzeczywista niż to się może komukolwiek wydawać? Jeśli ma tylko trzy zasady, jakże proste i jednocześnie piekielnie ścisłe:

1. Jeśli pilot zostaje pokonany lub nie może skończyć bitwy w ciągu 48 godzin, Ziemia i cały Wszechświat zostaną zniszczone.
2. Pilot jest wybierany wcześniej. Tylko jeden pilot kieruje jednocześnie robotem i nie może zamienić się z inną osobą.
3. Robot jest napędzany siłą życiową pilota. Pojedyncza bitwa (o ile zostanie ona wygrana) wyssie życie z operatora maszyny

Kolejne anime o nastolatkach ratujących świat przed zagładą? Nic bardziej mylącego! Szybko bowiem okazuje się, iż każde z nich może kierować mechem tylko raz. Powód? Okrutnie wręcz prosty – podczas walki maszyna korzysta z energii życiowej pilota – gdy walka się kończy, pilot umiera. Spektrum reakcji na taką sytuację jest niezmiernie szerokie i ono właśnie stanowi treść Bokurano. Jak bowiem zachowa się dziecko, które w każdej chwili może się dowiedzieć, że zostało mu tylko kilka godzin życia? W tle tego wielkiego dramatu obserwujemy małe dramaty każdego z bohaterów. Twórcy serii wykreowali bowiem nie tylko przekonujące studium psychologiczne bohaterów, ale pokusili się też o diagnozę różnego rodzaju patologii i problemów gnębiących współczesne japońskie społeczeństwo. Mamy tu uczennicę wykorzystywaną seksualnie przez nauczyciela, dziecko biznesmena, które za wszelką cenę próbuje zdobyć szacunek wiecznie zapracowanego ojca, nastolatka, który na przekór wszystkim samotnie opiekuje się rodzeństwem i wielu, wielu innych.

Bokurano, choć wykorzystuje motyw wielkich robotów, korzysta z niego jak z tła, dzięki któremu może przekazywać dużo poważniejsze i złożone kwestie w sposób atrakcyjny dla widza. Tak naprawdę same pojedynki schodzą na dalszy plan – skoro wiemy, jak muszą się skończyć, nie interesują nas tak, jak ostatnie chwile życia pilotów Zeartha (tak dzieci ochrzciły swojego mecha). Od ponurej akceptacji po histerię, od próby wyrównania dawnych porachunków po ostatnią szansę na zdobycie szacunku, od zemsty po przebaczenie – te wszystkie emocje, które miotają bohaterami, momentalnie udzielają się widzowi, niezależnie od wieku. A wciąż jeszcze pozostaje pytanie, kto jest po drugiej stronie? Można by (ostrożnie, ale jednak) porównać Bokurano do Neon Genesis Evangelion, które podobnie korzystało z futurystycznych rekwizytów, koncentrując się na ludzkiej psychice. Bokurano robi to jednak znacznie bardziej realistycznie, zachowania bohaterów postawionych wobec sytuacji ekstremalnej wydają się bardziej wiarygodne psychologicznie niż wrzaski Asuki i ciągła depresja Shinjiego.

Bokurano powstało w oparciu o nową mangę kontrowersyjnego twórcy, Mohiro Kitou, znanego m.in. z mangi Narutaru, której ekranizacji nie dokończono ze względu na zbyt drastyczne sceny w jej ostatnich tomach. Już sama postać autora wystarczyła, by przyciągnąć uwagę wielu widzów. Zaś wkrótce po premierze reżyser, Hiroyuki Morita, ogłosił na swoim blogu, że manga mu się nie podoba, że zamierza wymowę całości diametralnie zmienić i że prosi fanów mangi, by serii nie oglądali. Co ciekawe, najgłębsze zmiany nie dotknęły wcale epizodów o najostrzejszej wymowie. Opowieść o niezdrowym związku uczennicy i nauczyciela z mangowej przypowieści o odpowiedzialności za siebie i swoje wybory stała się „pikantnym” wycinkiem z kroniki kryminalnej. Historia o próbie nawiązania kontaktu z ojcem-pracoholikiem zmieniła się w trywialną opowieść o niewierności w małżeństwie, spłycono też historie poświęcone wzajemnemu szacunkowi w stosunkach między rodzicami a dziećmi. Jednak mimo tych z pozoru drastycznych zmian seria wciąż pozostaje niezwykle atrakcyjna i przemawia do widza.

Takiej treści towarzyszy odpowiednia oprawa graficzna. Bohaterowie nie są wyidealizowani, daleko im do bishoujo i bishounenów, okupujących lwią część współczesnych serii. Ani wybitnie szpetni, ani ponadprzeciętnie urodziwi – po prostu zwyczajni, tacy jak my. Dzięki temu zabiegowi widz jeszcze szybciej odnajduje nić łączności z postaciami, których losy śledzi. Projekty mechów są dość nowoczesne, Zearth kojarzy się z Zone of the Enders, zaś walczące po drugiej stronie machiny niekoniecznie muszą być humanoidami. To kolejne odwołanie do wzmiankowanego wyżej Neon Genesis Evangelion. Co się tyczy muzyki – pierwsza klasa. Opening, Uninstall (wbrew nazwie nie ma nic wspólnego z używaniem oprogramowania firmy Microsoft), to jedna z najlepszych piosenek, jakie słyszałem w anime ostatnimi laty. Przejmująca i wspaniale oddająca w słowach nastrój anime – tylko tyle i aż tyle mogę o niej powiedzieć. Motywy pobrzmiewające w tle pasują idealnie, zaś obydwa endingi, wprowadzające nieco melancholijną atmosferę, pozwalają odreagować depresyjny, czego by nie mówić, klimat serii. Wszystkie trzy piosenki śpiewa Chiaki Ishikawa.

[b]Daję temu anime najwyższe niemal noty i robię to w pełni świadomie. Rzadko kiedy bowiem zdarza się, aby oglądane anime zmuszało widza do poważnych refleksji, a jednocześnie głęboko wzruszało. Bokurano to jedna z tych niewielu serii, dzięki którym wciąż czuję, iż warto zgłębiać rynek japońskiej animacji, gdyż zawsze jest szansa, że wśród mułu znajdzie się najprawdziwsza perła.

Muzyka
Vermillion
Chiaki Ishikawa
ED02
Little Bird
Chiaki Ishikawa
ED01
Uninstall
Chiaki Ishikawa
OP01
Postaci
nie dodano jeszcze żadnej postaci
Powiązane serie
Brak
Powiązane Mangi
Brak
Linki

Aby móc ściągnąć to Anime, musisz być zalogowany. (Zaloguj | Zarejestruj)

Dodał: werhwolf1942

Komentarze

Autor Wiadomość
Aliba 

Transfer: 0 MB

Status: Offline

Wysłany: 2008-09-04, 18:55   

hmm, brzmi niesamowicie ciekawie :3 jak skoncze seirei no moribito to sie chyba wezme za to >.<

Gambit 

Transfer: 1000 MB

Wysłany: 2008-09-04, 19:44   

Aliba jak już coś obejrzysz to napisz coś na temat tego Bokurano, bo też zaostrzyłem sobie na to apetyt... :mrgreen:

"Now you are a dead girl"

berith14 

Wysłany: 2008-09-04, 22:33   

Anime świetne (choć jeszcze nie skończyłem oglądać :-) ), co do napisania o tym anime kilka słów to wg. mnie wszystko zawarte jest w recenzji.

Cytat:
Raw od TV-Japan
1280x720
h264+AAC

Aby móc ściągnąć to Anime, musisz być zalogowany. (Zaloguj | Zarejestruj)

Ostatnio zmieniony przez berith14 2008-09-05, 18:12, w całości zmieniany 6 razy  

tymek 
Mizore FAN

Upload dla NNH: 510 GB

Wysłany: 2008-09-04, 22:42   

o własnie...
Dzieki berith14!
Wszedzzei szukałem jakios softów i nie było.. były tylko dostępne hardki, ale lepszy raw niz hardek :)

Foris 
Ippe... shindemiru?

Wysłany: 2008-09-04, 22:57   

berith14 napisał/a:
Reszta linków powinienem dodać jutro. ;-)

Będziesz miał wszystkie odcinki RAWów? Na razie ściągam wersje z hardkami i nie wiem czy czasem nie lepiej będzie poczekać z oglądaniem na RAWy od ciebie ;)

animek 

Upload dla NNH: 300gb

Wysłany: 2008-09-04, 23:01   

do tych rawow co berith14, upa sa napisy ??

TeamSpeak 3
Zapraszam :)
Adres: ts3.spontansquad.com
Kanał: 7 hasło: anime
oczywiście dla tych co się nie wstydzą :)

berith14 

Wysłany: 2008-09-05, 14:20   

foris uploaduję wszystkie odcinki.
animek nie, nie uploaduje z napisami / trzeba dopasować.

Wszystkie odcinki uploadowane

Aliba 

Wysłany: 2008-09-09, 22:00   

hmm moze ktos wrzucic napisy kto sobie juz wczesniej dopasowal? :3

EDIT:
ok jestem po pierwszym epie i musze powiedziec ze seria zapowiada sie naprawde dobrze! >.< a opening to poprsotu miod malia! idealnie dopasowany do tego co ma sie wydarzyc :3 szkoda tylko ze nikt nie upnal napisow do wersji TV-Japan ;/ teraz musze sie meczyc z edytowaniem :<

EDIT2:
w sumie to nawet banalnie sie je edutyuje :3 jak skoncze to wrzuce napisy do wersji od TV-Japan :3

Gigerr 

Upload dla NNH: 39 GB

Wysłany: 2008-09-15, 09:41   

Napisy dopasowane przezemnie do wersji TV-Japan

http://odsiebie.com/pokaz/531523---e1e2.html

Aliba 

Wysłany: 2008-09-15, 10:28   

ok wielkie dzieki za napisy :3

Gambit 

Wysłany: 2008-09-15, 21:42   

qrcze trochę styl rysowania postaci mi nie podchodzi, ale jakoś da się przeżyć
powoli zabieram się za Bokura no i mam nadzieję że się nie zawiodę bo naostrzyliście mi apetyt...

A tak wogóle to już trzecie moje anime z mechami po FMP i CG ... a ja nie cierpie mechów :shock:

"Now you are a dead girl"

Foris 
Ippe... shindemiru?

Wysłany: 2008-09-15, 21:49   

gambitx napisał/a:
. a ja nie cierpie mechów :shock:

Nie martw się w tym anime mechy są tylko "dalekim" tłem, na pierwszym planie są przeżycia dzieciaków (co mi pasuje ponieważ te mechy są wyjątkowo kiepsko narysowane)

Aliba 

Wysłany: 2008-09-17, 10:45   

ehh coz moge napisac? to anime poprostu trzeba obejrzec - 10/10!!!

macbel 
PWr W:7

Wysłany: 2008-09-17, 12:51   

Anime bardzo dobre. Może nie jest najłatwiejsze w odbiorze, ale i jego treść skierowana jest raczej nie do najmłodszej widowni.

Mechy? Jak już ktoś wspomniał są one tylko tłem dla wydarzeń i dramatów głównych bohaterów tej opowieści, którymi są, bądź co bądź, dzieci.

Może zdradzę tajemnicę, ale grupa NnH zamierza wydać mkv'y tego anime, co prawda to raczej dłuższa perspektywa, ale jednak.

Odpowiedz do tematu