Poprzedni temat «» Następny temat
Rozen Maiden: Träumend   [ Dodaj do MyAnimeList ]  

Info:
Tytuł: Rozen Maiden: Träumend
Tytuł angielski: Rozen Maiden: Dreaming
Tytuł japoński: ローゼンメイデン ~ トロイメント
Typ: TV
Ilość odcinków: 12
Ocena: 8,28 (32)
Rok: 2005
Gatunek: akcja, komedia, dramat, fantasy
Tematyka: magia

Opis:
As summer break arrives for the students, Jun Sakurada is busily studying on his own in the library, making up for time lost while he had confined himself to his home. Meanwhile, his Rozen Maiden doll, Shinku, has been having troubling dreams of late. The pain and sadness of defeating Suigintou was overwhelming, despite the inevitable battle they waged. After waking suddenly from a nightmare, she finds Suigintou's companion spirit wandering; upon giving chase, she discovers that the seventh Doll-- Barasuishou-- has awakened. She now realizes that Suigintou's fate may very well befall the other Dolls, for the appearance of the last Doll signals the beginning of the end of the Alice Games.

=====================

Rozen Maiden: Träumend jest bezpośrednią kontynuacją serii Rozen Maiden. Dlatego zdecydowanie odradzam sięganie po nią (a nawet lekturę tej recenzji) osobom, które poprzedniej części nie widziały. Zaczynanie znajomości z tą historią od Träumend ma mniej więcej tyle samo sensu, co zaczynanie dowolnej 26-odcinkowej serii od połowy. Można, ale po co?

Rozen Maidens – lalki stworzone przez niedościgłego mistrza Rozena. Lalki, które mogą stawać się żywe, jeśli ktoś nakręci ich mechanizm i jeśli znajdą medium – człowieka, od którego mogą czerpać energię. Lalki stworzone, by uczestniczyć w Alice Game, grze, w której zwyciężczyni odbiera pokonanej źródło życia, Rosa Mystica. Lalki, z których jedna, ostateczna zwyciężczyni Alice Game, ma stać się Alice, nieskalaną, idealną dziewczynką, spełnieniem marzenia mistrza Rozena.

Koniec poprzedniej serii pozostawił sprawy wychodzące powoli na prostą. Suiseiki, Souseiseki, Hinaichigo i Shinku nie chcą walczyć między sobą w Alice Game. Są bowiem już świadome, jak trudno jest walczyć z kimś bliskim. Szczególnie dla Shinku była to gorzka lekcja, lecząca ją z nadmiernej pychy i uświadamiająca, że słowem „śmieć” nie można szermować bezkarnie. Z kolei Jun Sakurada postanawia poświęcić letnie wakacje na nadrobienie zaległości tak, by móc powrócić do szkoły od nowego semestru. Oto jednak pojawia się siódma z lalek Rozena, Barasuisho. Wszystko wskazuje na to, że tym razem Alice Game może zacząć się naprawdę… Jaki związek z tym ma pojawienie się istoty, zwanej Demonem Laplace'a, a także otwarcie w mieście nowej pracowni lalkarskiej?

Ci, którzy oglądali Rozen Maiden (a pozostali mieli przecież przerwać lekturę, ile razy mam o to prosić?), pamiętają na pewno unikalny klimat tamtej produkcji, mieszającej humor i groteskę z mroczną i wzruszającą historią. Muszę przyznać, że po powtórnym obejrzeniu pierwszej serii nie zmieniłam zawartego w jej recenzji zdania – że była ona zdecydowanie źle wyważona. Dopiero ostatnie odcinki chwytały właściwy rytm i równowagę, by zabłysnąć emocjami naprawdę intensywnymi, a przy tym nie popadającymi w śmieszność. Rozen Maiden: Träumend, mimo komediowego początku, już od pierwszych odcinków znajduje właściwy ton, wyciskając nawet z ogranych motywów zaskakująco duży ładunek emocjonalny.

Twórcy nie wracają już do maglowania przeszłości i problemów Juna – tamten wątek został zamknięty w poprzedniej serii. W związku z tym jego postać schodzi na plan dalszy, a uwaga autorek skupia się na lalkach. W Rozen Maiden liczyła się przede wszystkim Shinku – Hinaichigo i Suiseiseki służyły głównie za elementy komediowe, a Souseiseki – za drugoplanowy ornament. Träumend nadrabia te braki, obdarzając każdą z lalek unikalnym charakterem i motywacją do działania. Akcja przez znaczną część czasu obraca się wokół Suiseiseki, bo to jej wybory są tu najbardziej tragiczne i najtrudniejsze.

Do pewnego momentu trzymająca w napięciu i naprawdę oddziałująca na widza emocjonalnie fabuła jest po prostu bezbłędna. Potem jednak, im bliżej końca, tym gorzej zaczyna się robić. Po części wynika to z tego, że najsłabszym ogniwem całej tej układanki są same walki lalek – nie o to chodzi, że wyglądają źle, ale jednak w dalszym ciągu wydają mi się trochę nie na miejscu. Naprawdę nie bardzo widzę uzasadnienie, dlaczego mistyczna Alice Game musi się rozstrzygać na poziomie fizycznych (powiedzmy, magicznych) starć. Samo to jeszcze jednak nie jest najpoważniejszym błędem autorek. W Rozen Maiden o jakości decydowało rozegranie – od początku do końca – wątku Juna i Shinku, który stanowił tam oś fabuły. Tutaj osią fabuły – a przynajmniej tym wątkiem, który niesie największy ładunek emocjonalny – jest wątek Suiseiseki. Tymczasem finał należy całkowicie do Shinku, pozostałe bohaterki nagle zostają zapomniane i widzimy je dopiero w kończących ostatni odcinek niemych migawkach. Nie da się też ukryć, że druga seria domaga się istnienia trzeciej, kontynuującej historię, znacznie bardziej, niż pierwsza potrzebowała drugiej.

Od strony technicznej mamy do czynienia z tą samą jakością, do jakiej przyzwyczaiła nas pierwsza seria. Wysoka ocena grafiki wynika przede wszystkim z prześlicznych projektów postaci, chociaż również animacji dynamicznych scen nie sposób czegokolwiek zarzucić. Na wysokim poziomie pozostaje także muzyka, choć przyznam, że nie jestem wystarczającą znawczynią, by ocenić, do jakiego stopnia może być wtórna w stosunku do pierwszej serii. Natomiast na pewno wtórny był opening – wprawdzie jest to po prostu styl Ali Project (niezwykle podobna w klimacie jest też piosenka w czołówce Avengera), ale Seishoujo Ryouki brzmiało niemal tak samo jak Kinjirareta Asobi, otwierające Rozen Maiden, poza tym, że było gorsze i znacznie bardziej katarynkowe.

Jeśli ktoś nie widział pierwszej serii, odradzam mu zdecydowanie Träumend – albo niech zacznie od początku opowieści, albo niech sobie daruje całość. Jeśli komuś Rozen Maiden się nie podobało, Träumend nie spodoba mu się na pewno. Jeśli jednak ktoś zna już (i polubił) pierwszy sezon, na pewno nie będzie rozczarowany tym, co tu znajdzie.

Muzyka
nie dodano jeszcze żadnego utworu
Postaci
Suiseiseki
Shinku
Souseiseki
Hina Ichigo
Jun Sakurada
zobacz wszystkie
Powiązane serie
Rozen Maiden
Prequel
Typ: TV, Rok: 2004, Ilość odcinków: 12, Ocena: 8,28 (54)
Rozen Maiden (2013)
Sequel
Typ: TV, Rok: 2013, Ilość odcinków: 13, Ocena: 0 (0)
Rozen Maiden: Ouvertüre
Inna wersja
Typ: Inne, Rok: 2006, Ilość odcinków: 2, Ocena: 8,71 (34)
Powiązane Mangi
Brak
Linki

Aby móc ściągnąć to Anime, musisz być zalogowany. (Zaloguj | Zarejestruj)

Dodał: tymek

Komentarze

Autor Wiadomość
CobraPL 
GłosicielZłejNowiny

Transfer: 1000 MB

Status: Offline

Wysłany: 2008-08-24, 04:48   

po ostatnim odcinku pezez minute klikalem strzalke do przodu liczac na kolejne 12 odcinków ;((((((((((((((((( czemu to sie już skonczyło i czemu nic się nie wyjaśnia. Musisz być 3 seria MUSIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII -.-. Oprocz zepsucia openigu i poprawienia endingu troche zamulania w 3 pierwszych odcinkach piękno pozostało, do tego overutre !!!!!!!! ahhh tego własnie było potrzeba 2 odcinki o suigintou :roll: :roll: :roll: 9+ ;)) Lalki są piękne

Foris 
Ippe... shindemiru?

Wysłany: 2008-08-24, 09:17   

Z tego co pamiętam są już 2 odcinki 3 serii (lub były to tylko odcinki specjalne, jeszcze ich nie oglądałem)

David 
uguu

Upload dla NNH: ~230GB

Wysłany: 2008-08-24, 09:28   

foris napisał/a:
Z tego co pamiętam są już 2 odcinki 3 serii (lub były to tylko odcinki specjalne, jeszcze ich nie oglądałem)
Pewnie chodzi Ci o Ouverture - są to speciale. 3 serii nie ma, a gdyby się pojawiła chociaż zapowiedź kolejnej serii, to już by było o niej głośno na forum :mrgreen:

animek 

Upload dla NNH: 300gb

Wysłany: 2008-08-24, 18:56   

pytanie to jest 2 sezon ??

TeamSpeak 3
Zapraszam :)
Adres: ts3.spontansquad.com
Kanał: 7 hasło: anime
oczywiście dla tych co się nie wstydzą :)

Issina 
Dante.. I'll miss u

Transfer: 50 MB

Wysłany: 2008-08-24, 19:34   

z tego co ja wiem, to tak ;]
zawsze mozna skorzystac ze strony anidb.net

animek takie posty nazywaja sie OT ;]

Ostatnio zmieniony przez Issina 2008-09-22, 18:03, w całości zmieniany 1 raz  

CobraPL 
GłosicielZłejNowiny

Wysłany: 2008-08-24, 19:36   

To jest 2 sezon a te 2 odcniki pseudo3 serii to są specjale, Rozen Maiden Overture nalezy je oglądac miedzy 5 a 6 odcinkiem Rozen Maiden traumend

spo21 
Suigintou forever!

Wysłany: 2008-08-27, 12:21   

Właśnie jestem po obejrzeniu drugiej serii.I co stwierdzam?Ze Suigintou
Spoiler:

była mimo wszystko w tej serii postacią pozytywną wszak chciała uratować swoje madium przed śmiercią i dlatego robiła te wszystkie złe rzeczy.Mimo wszystko to ona powinna być główną postacią w pierwszej tak i w drugiej serii.Echhhhh....Szkoda,że tak się nie stało.

PS3 Slim 250 GB/PS4 500GB :)

CobraPL 
GłosicielZłejNowiny

Wysłany: 2008-08-27, 13:02   

noo suigintou powinna być głowną bohaterką -.- najlepsza postać jaką stworzono w anime :oops: :oops: :oops: :oops: :roll: ;-) Ciekawe czy wogole jest szansa na kontynuacje serii

spo21 
Suigintou forever!

Wysłany: 2008-08-31, 11:15   

CobraPL napisał/a:
noo suigintou powinna być głowną bohaterką -.- najlepsza postać jaką stworzono w anime :oops: :oops: :oops: :oops: :roll: ;-) Ciekawe czy wogole jest szansa na kontynuacje serii

Mam nadzieję że tak...

PS3 Slim 250 GB/PS4 500GB :)

Karotka 
Rycerz Haribo

Transfer: 0 MB

Wysłany: 2008-09-21, 15:07   

Sui jest śliczna... szkoda, że to ona była taka niedorobiona :cry:

CobraPL 
GłosicielZłejNowiny

Wysłany: 2008-09-21, 15:11   

pfff w tym cale piękno, mimo wady miala chęc i się do zycia!:D wyznaczyla sobie cel do ktorego dązyla z cala mocą :!: :!:

Karotka 
Rycerz Haribo

Transfer: 0 MB

Wysłany: 2008-09-21, 15:13   

No chyba, że ;)
Ale to nie zmienia faktu, że jest najśliczniejsza ^^ :mrgreen:

Sfinks 
Dark Jedi Knight

Transfer: 9 600 MB

Wysłany: 2008-09-22, 17:38   

Mam pytanko ( :-D ). Jak mam oglądac Ouvertüre? Po zakończeniu Träumend, czy może tak jak mówił CobraPL - między 5 a 6 epem?

BTW: Wyczytałem na wikipedii (ang. http://en.wikipedia.org/wiki/Rozen_Maiden ), że od 17 kwietnia 2008 jest wydawana 2 seria mangi "Rozen Maiden" :mrgreen: może jeszcze jest szansa na kolejną serię :mrgreen: .

Ichii 
Let's roll the dice

Wysłany: 2008-09-22, 17:42   

Sfinks napisał/a:
Jak mam oglądac Ouvertüre? Po zakończeniu Träumend, czy może tak jak mówił CobraPL - między 5 a 6 epem?

Ja oglądałem po Träumend i dobrze mi było. ;p
Sfinks napisał/a:
BTW: Wyczytałem na wikipedii (ang. http://en.wikipedia.org/wiki/Rozen_Maiden ), że od 17 kwietnia 2008 jest wydawana 2 seria mangi "Rozen Maiden" :mrgreen: może jeszcze jest szansa na kolejną serię :mrgreen: .

Cholera...
Poprawiłeś mi humor. :mrgreen:
Ja liczę na kolejny sezonik... :>

"In my glasses I’m the wizard of Oz"

Odpowiedz do tematu