Poprzedni temat «» Następny temat
Full Metal Panic! The Second Raid   [ Dodaj do MyAnimeList ]  

Info:
Tytuł: Full Metal Panic! The Second Raid
Tytuł angielski: Full Metal Panic! The Second Raid
Tytuł japoński: フルメタル パニック!The Second Raid
Typ: TV
Ilość odcinków: 13
Ocena: 8,87 (63)
Rok: 2005
Gatunek: akcja, sci-fi, seinen
Tematyka: mecha

Opis:
Nagrody:

Cytat:
Mithril staje w obliczu zagrożenia. Ich nowym przeciwnikiem jest tajemnicza organizacja, dorównująca im poziomem technologicznym. Wrogowie dysponują między innymi Venomami – mechami z zainstalowanym lambda driverem, czyli urządzeniem potrafiącym zatrzymać bądź odbić ostrzał, a nawet wytworzyć niszczycielską falę uderzeniową. Co więcej, zdają się mieć swoich ludzi w szeregach Mithrilu. Czy to oznacza, że bohaterską załogę najemników z łodzi podwodnej „Tuatha de Danaan” czeka zagłada?

Ponieważ jestem fanem świetnego Full Metal Panic! i równie dobrego Full Metal Panic? Fumoffu, uradowała mnie wieść o wypuszczeniu na światło dzienne kontynuacji przygód sierżanta Sagary i jego przyjaciół. Spodziewałem się co najmniej takiej porcji śmiechu, jaką otrzymałem w serii poprzedniej. Niestety, twórcy nie poszli za ciosem. Zdecydowano się na zwrot o sto osiemdziesiąt stopni, w wyniku czego po seansie anime mam – delikatnie mówiąc – mieszane uczucia. Seria jest utrzymana w klimacie najpoważniejszych odcinków „jedynki”, które moim zdaniem były słabsze od części komediowej. Gagów – notabene trzymających poziom poprzedniczek – jest niewiele i pojawiają się głównie w pierwszych odcinkach, żeby zniknąć zupełnie w kolejnych oraz powrócić w ostatnim.

Czy to oznacza, że zepsuto sequel? Niezupełnie. Wprawdzie zadano poważny cios temu tytułowi, odsuwając gagi na dalszy plan (być może z tego powodu, iż tego wymaga adaptacja powieści – aczkolwiek to tylko przypuszczenia), jednakże Full Metal Panic! miał jeszcze inną mocną stronę, mianowicie walki mechów. W tej części poprawiono je jeszcze, sprawiając, że doprawdy zapierają dech w piersiach. Zarówno starcia na dystans, jak i bezpośrednie wyglądają efektownie – co jest niewątpliwym plusem serii. Co więcej, będziemy mieli okazję zobaczyć nie tylko walki mech vs. mech, ale także człowiek kontra człowiek – które są równie widowiskowe. I nie, nie mówię tu o okładaniu Sagary przez Chidori. A skoro już jesteśmy przy walkach – w porównaniu do poprzednich części zwiększyła się zdecydowanie ilość krwi (za przykład niech posłuży dość makabryczna scena z podrzynaniem gardła). Co więcej, pechowcy nafaszerowani kulami krwawią efektownie, a nieraz odlatują im i rączki. Nie jest to wprawdzie „ręka, noga, mózg na ścianie” w stylu Elfen Lied, ale i tak nie polecam nadwrażliwym widzom.

Poprawiono natomiast fabułę. O ile w części pierwszej nie należała do najdoskonalszych i zostawiała parę pytań, o tyle w sequelu stoi na przyzwoitym poziomie. Trzyma mocno w napięciu, które jest budowane stopniowo, długo pozostawiając widza w niepewności. Skąd ta organizacja ma taką broń? Jaki jest jej cel? Kim jest tajemniczy sensei? Czy Gaulun był z nimi powiązany? To tylko niektóre pytania, jakie będzie sobie zadawał oglądający. Widzowie łaknący informacji o świecie Full Metal Panic! nie będą zawiedzeni – seria dostarcza o nim wielu informacji. Oczywiście nie ustrzeżono się naiwności – odpowiedź na pytanie, czemu jest tylko jeden Arbalest i czemu tylko Sagara może go pilotować jest… poniżej krytyki. Inną – być może dość subiektywną – wadą jest „rozdmuchanie” fabuły tak, że zdaje się być zakrojona na dwadzieścia sześć odcinków. Oglądając dwunasty odcinek zadawałem sobie pytanie, jakim cudem zakończą te wszystkie wątki… Na szczęście twórcy wyszli z tego obronną ręką.

Postacie są równie sympatyczne i dające się lubić, jak w poprzednich częściach. W tej serii możemy się dowiedzieć o nich paru ciekawych rzeczy. Na szczęście, mimo znacznie ograniczonego komizmu, Sousuke to nadal ten sam stary dobry sierżant, widzący bomby i terrorystów za każdymi drzwiami, w obrazie, w koszu na śmieci, bądź w konserwie. Dla fanów pary Sagara – Chidori mam jedną wiadomość – tak, coś się w ich relacji ruszy. Natomiast trójkąt romantyczny Sagara – Tessa – Chidori zmieni się w czworokąt, ale spokojnie – Full Metal Panic ! nie ulegnie transformacji w haremówkę, gdyż czwartą osobą będzie facet. W porównaniu do poprzednich serii bohaterowie negatywni obrodzili jak grzyby po deszczu. Pojawiają się między innymi Chinki – bliźniaczki, profesjonalne zabójczynie (ich scena kąpielowa jest jednym z niewielu momentów fanserwisowych). Do tego dochodzi dwóch tajemniczych panów oraz Gates (zbieżność nazwisk z twórcą Microsoft Windows zupełnie przypadkowa) – szalony i psychopatyczny dowódca oddziału Venomów.

Grafika stoi na naprawdę dobrym poziomie. Od starć mechów i efektów im towarzyszącym nie byłem w stanie oderwać oczu. Jeśli chodzi o muzykę, to opening jest naprawdę miły dla ucha i zapada w pamięć, ale i ending należy do całkiem niezłych.

Pozostaje najtrudniejsze pytanie: jak ocenić i komu polecić? Miłośnicy komedii będą zawiedzeni tym, że z wesołej i pełnej gagów serii zrobiono coś na kształt thrillera wojennego. Natomiast amatorzy walk mechów, krwi oraz trzymającej w napięciu fabuły raczej będą zadowoleni. Podobnie ci, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o świecie Full Metal Panic! Trudno powiedzieć, czy The Second Raid jest gorszy od poprzedniczek – na pewno jest inny, bardziej poważny i skoncentrowany na fabule oraz postaciach. Po długich wahaniach postanowiłem dać ósemkę – aczkolwiek ludzie, którzy wolą stary, dobry, komediowy klimat przygód nieustraszonego sierżanta odejmą punkt, a może i więcej.

Muzyka
Minami Kaze
Shimokawa Mikuni
OP01
Mouichido Kimi ni Aitai
Mikuni Shimokawa
ED01
Postaci
Sousuke Sagara
Kaname Chidori
Kurz Weber
Melissa Mao
Teletha Tessa Testarossa
zobacz wszystkie
Powiązane serie
Full Metal Panic!
Prequel
Typ: TV, Rok: 2002, Ilość odcinków: 24, Ocena: 8,64 (66)
Full Metal Panic? Fumoffu
Inna wersja
Typ: TV, Rok: 2003, Ilość odcinków: 12, Ocena: 8,48 (46)
Powiązane Mangi
Brak
Linki

Aby móc ściągnąć to Anime, musisz być zalogowany. (Zaloguj | Zarejestruj)

Dodał: tymek

Komentarze

Autor Wiadomość
Sfinks 
Dark Jedi Knight

Transfer: 9 600 MB

Status: Offline

Wysłany: 2008-05-01, 18:58   

Jak dla mnie to właśnie TSR był najlepszy :lol:

tymek 
Mizore FAN

Upload dla NNH: 510 GB

Wysłany: 2008-05-01, 21:05   

kazdy seon na swoj sposob był fajny :) Fumoffu był np bardzo smieszny ;d i przyjemnei sie ogladało ale tez uwazam ze TSR był najlepszy ;) a ze wszystkiego była najlepsza OVKA!! :d

Ver 
;

Transfer: 1000 MB

Wysłany: 2008-05-01, 21:25   

tymek napisał/a:
a ze wszystkiego była najlepsza OVKA!! :d

NIE !! :P

A tak wogole to wszystkie byly swietne i juz nie moge sie doczekac 4 serii :D

xiveris 
~~Banzai~~

Wysłany: 2008-05-01, 21:38   

Zgadzam sie z przedmowcami ze TSR byl najlepsza czescia z wszystkich 3 dotad wydanych. Klimat najlepszy.

Ver 
;

Wysłany: 2008-05-01, 23:44   

Imo TSR mial taki sam klimat jak 1 seria czyli doskonaly idealny itp.
Zreszta Fumoffu tak samo i nie da sie wybrac najlepszego bo kazdy jest doskonaly :D

xiveris 
~~Banzai~~

Wysłany: 2008-05-01, 23:51   

Ver napisał/a:
Imo TSR mial taki sam klimat jak 1 seria czyli doskonaly idealny itp.
Zreszta Fumoffu tak samo i nie da sie wybrac najlepszego bo kazdy jest doskonaly :D

gdzie taki sam klimat ;D 1 byla pol komedia pol akcja, fumo... bylo komedia, TSR bylo czysta akcja.

Sfinks 
Dark Jedi Knight

Transfer: 9 600 MB

Wysłany: 2008-05-01, 23:54   

W TSR najbardziej podobała mi się postać Gates'a :lol: no oczywiści po Sousuke i Kanamem, ale o nich nie trzeba nawet wspominąć ;-) .

Ver 
;

Wysłany: 2008-05-01, 23:59   

xiveris napisał/a:
gdzie taki sam klimat ;D 1 byla pol komedia pol akcja, fumo... bylo komedia, TSR bylo czysta akcja.

I to wszytko tworzy ładną jednolita calosc :D Po za tym ja to traktuje ogolnie jakto FMP a nie jako 3 serie i ze 1 jest lepsza od drugiej.

adamo 
Koi, Kurogane!

Wysłany: 2008-05-02, 01:28   

ja tez się przyłącze do większości i stwierdze ze TSR było najlepsze z tych trzech części ;D
4 serie zapewne sknocą ;D bo dadzą za dużo Kaname ;D

Strona ułatwiająca ściąganie z hostingów

tymek 
Mizore FAN

Upload dla NNH: 510 GB

Wysłany: 2008-05-02, 01:34   

adamo napisał/a:
ja tez się przyłącze do większości i stwierdze ze TSR było najlepsze z tych trzech części ;D
4 serie zapewne sknocą ;D bo dadzą za dużo Kaname ;D

Nie ! 4 serie napewno zrobią świetną, bo będzie mnóstwo tessy :D

diabel 
diabel

Transfer: 0 MB

Wysłany: 2008-05-18, 11:23   

Linki w pierwszym poście.

///Tymek

Gambit 

Wysłany: 2008-07-23, 10:28   

mam pytanko ... co to jest to Fumoffu bo to chyba nie jest 2 sezon FMP!
Mam zamiar zabrać się za Full Metal Panic! ale już zgubiłem klejność ...

"Now you are a dead girl"

Matrixen 
:)

Wysłany: 2008-07-23, 11:28   

Fumoffu jest do "niby" kontynuacja Full Metal Panic! Jednak nie ma tam nic co by dotyczyło fabuły z poprzedniego sezonu i nie ma żadnego wprowadzenia do następnego. Ba! Nawet nie jest na podstawie Noveli ( a Full Metal Panic i TSR są !) Jest to tylko komedyjka ( i dobra) Jeśli nie chcesz nic nie stracisz nie ma problemu jeżeli z Full Metal Panic przejdziesz od razu do TSR, ale ja polecam i tak obejrzeć. Można się nieźle pośmiać.

Nie proś a zdobywaj, tak działaj a osiągniesz cel!

Podziękowali:gambitx
Gambit 

Wysłany: 2008-07-28, 12:20   

No i mieliście rację ... TSR bije na głowę pierwszy sezon, ilość humoru jest tu wyważona a cała przedstawiona tutaj historia bardziej mnie zaciekawiła niż w jedynce... przewineło się kilka ciekawych postacii, siostrzyczki były świetne a ten blond-psychol miał niezłe jazdy :lol:
Ale jak patrzę na datę wydania tego anime (2005) to aż mnie przeraża że jeszcze 4-go sezonu nie ma :shock:

"Now you are a dead girl"

Odpowiedz do tematu