Poprzedni temat «» Następny temat
Texhnolyze   [ Dodaj do MyAnimeList ]  

Info:
Tytuł: Texhnolyze
Tytuł angielski: brak
Tytuł japoński: TEXHNOLYZE テクノライズ
Typ: TV
Ilość odcinków: 22
Ocena: 8,58 (26)
Rok: 2003
Gatunek: akcja, dramat, sci-fi, psychologiczny
Tematyka: brak danych

Opis:
recenzja z azunime.net
Moje zainteresowanie tym tytułem wzięło się z faktu uczestnictwa w jego produkcji dwóch cenionych przeze mnie ludzi: Yoshitoshiego ABe oraz Chakiego J. Konaki, którzy pracowali przy "Serial Experiments Lain". Spodziewałem się podobnej historii, ale przede wszystkim specyficznego nastroju, obecnego w wielu tytułach, za które odpowiadali obaj panowie. Rzeczywiście, już od pierwszych scen klimat Texhnolyze przekonywał o niezwykłości tego serialu. Moje pierwsze wrażenia po jego obejrzeniu wskazywały jednak, że poza owym klimatem serial ten dużo więcej nie oferuje. Myliłem się.

Wyobraźmy sobie wielką dziurę w ziemi, do której zejście wymaga czterodniowej wędrówki po schodach. Znajdziemy tam świat zupełnie inny od tego na powierzchni. Sztuczne światło rozjaśnia ciemności, a powietrze tłoczone wentylatorami owiewa ogromną podziemną przestrzeń. Zbudowane w ramach eksperymentu miasto Lux zostało porzucone przez górny świat, ale mieszkający w nim ludzie pozostali...

Światem tym rządzą teraz grupy przestępcze i inne nieciekawe organizacje. W samym mieście największe wpływy ma Organ ; zorganizowana grupa mafijna. Jej obecnym nadzorcą jest Kaego Onishi, człowiek bezwzględny, ale także rozważny przywódca o spokojnym usposobieniu, któremu naprawdę zależy na istnieniu miasta. Kolejną grupą jest społeczność wioski Gabe, znajdującej się nieopodal Lux, która niegdyś zaopatrywała miasto w żywność i różne surowce. Od pewnego momentu niezależna; skupia górników i farmerów. Ich przywódcę szanuje nawet Organ. Bardzo ważną osobą dla wioski jest czternastoletnia dziewczyna Ran, której wizje przyszłości kierują decyzjami starszyzny Gabe. Jej, z reguły negatywne, widzenia spowodowały, że poza wyglądem, nie zostało w niej nic z dziecka. Jest małomówna i ma pesymistyczne nastawienie do świata. Często przebywa w Lux, gdzie sprzedaje kwiaty lafia, będące niezastąpionym elementem podczas texhnolizacji. To technologia pozwalająca zastąpić utracone kończyny ludzkie wyspecjalizowanymi urządzeniami, które choć sztuczne, idealnie łączą się z systemem nerwowym człowieka i działają prawie tak, jak prawdziwe kończyny.

Technologii tej sprzeciwia się sekta "Disaster Relief Alliance";, która stoi w opozycji do Organu i ludzi z Gabe. W mieście działa także Lakan ; coś w rodzaju gangu motocyklowego, na czele którego stoi Shinji (tu rzadko używa się nazwisk), będący dobrze zapowiadającym się liderem, ze względu na stosowaną politykę rozwiązywania problemów bez użycia siły. Jest w tym bardzo podobny do Onishiego.

Nic pod ziemią nie jest zakazane, mafia zbija fortunę na walkach bokserskich na śmierć i życie. Jednym z tych śmiałków jest Ichise, małomówny młody mężczyzna, który w dzieciństwie stracił rodziców i żeby przeżyć musiał podjąć się tego ryzykownego zawodu. Pewnego dnia, mając dosyć zabijania i swojej perwersyjnej promotorki, ucieka. Niedługo cieszy się wolnością, dopada go rozwścieczona "opiekunka"; i jej zbiry. Ichise otrzymał bezlitosny wyrok, odcięto mu rękę i nogę. Bliski śmierci zostaje odnaleziony dzień później. Z śmiercionośnej maszynki do zarabiania pieniędzy stał się królikiem doświadczalnym ekscentrycznej pani naukowiec, Eriko Kanedy, która postanowiła wypróbować na nim texhnolyze najnowszej generacji.

Tak jak Kaneda, z górnego świata przybył Kazuho Yoshii, sprawiający wrażenie turysty, ciekawego jak wygląda życie na dole. Jest jednak wielką zagadką, tym bardziej że w jego plecaku znajdziemy broń, którą umie się doskonale posługiwać. Trafił do podziemnego świata w przeddzień wydarzeń, które mają zdecydować o losie miasta i jego mieszkańców...

Oglądając pierwszy odcinek serialu miałem wrażenie, że trafiłem na kolejną wyjątkową produkcję, w której twórcy pokażą jakąś ciekawą wizję przyszłości, wykorzystując przy okazji niekonwencjonalne środki wyrazu i preparując odpowiednią atmosferę, przenoszącą widza do opisywanego świata. Pokazali świat w szarych odcieniach, widziałem brudne uliczki, kanały, brzydkie pozostałości przemysłu. Szare, jednolite i bezchmurne niebo przypominało o tym, że akcja dzieje się pod ziemią. Udzielało się także ogólne wrażenie pesymizmu wyczytane z twarzy ludzi, którzy zdecydowali się tu mieszkać. Mimo świetnej atmosfery, po kilku odcinkach fabuła wydała mi się jednak niezbyt ciekawa. Niewprawne oko autora tej recenzji dostrzegało w niej jedynie regularną wojnę o władzę na dole i zaniechanie rozwijania samej wizji przyszłości. Wizja ta zresztą wydawała się trochę naciągana, choć nie nielogiczna, bo można sobie wyobrazić istnienie podziemnego miasta, kiedy życie na powierzchni może okazać się niemożliwe. Miałoby to sens również, gdyby chciano wydobywać głęboko ukryte surowce naturalne. Czy jednak wykopanie w ziemi wielokilometrowej przestrzeni byłoby pomysłem efektywnym, o ile w ogóle możliwym do zrealizowania, tego nie potrafię ocenić. Mówiąc o dziurach w scenariuszu, widzów zapewne zastanowić może jakim cudem główny bohater przeżył dobę z odciętą ręką i nogą. Otóż jak się dowiedziałem od specjalisty z dziedziny ratownictwa medycznego, przy odrobinie szczęścia i przy silnym, młodym, zdrowym organizmie, rzecz taka byłaby całkiem możliwa.

Wróćmy jednak do oceny serialu. Wojna gangów trwała przez wiele odcinków, jednak dopiero końcówka tego anime zasiała w moim umyśle niepewność, że być może mylnie zinterpretowałem intencje twórców. Kiedy mamy przed sobą cały obraz, okazuje się, że to wszystko ma głębszy sens. Wiele elementów fabuły, o ile nie cały wątek główny, zdaje się mieć znaczenie symboliczne. Po bliższym poznaniu symboliki wykorzystywanej w serialu okazuje się, że filozofii w tym anime jest znacznie więcej niż początkowo można było założyć. Wizja przyszłości wydała się sprawą drugorzędną, a wojna gangów stała się ważnym tłem do przedstawienia natury ludzkiej i przybliżenia osobowości bohaterów, którzy również okazali się bardzo ważnym, o ile nie najważniejszym elementem "Texhnolyze".

Kiedy dociera do widza prawdziwy sens tego anime, z ekranu zaczyna wypływać jakiś taki nieokreślony nastrój smutku i przygnębienia. Wizja przyszłości zostaje dokończona i choć przestaje mieć większe znaczenie, trzeba powiedzieć, że jest to wizja dość niespotykanego rodzaju i razem z elementami filozoficznymi tworzy spójną całość. Po jej poznaniu z bohaterami zaczyna nas łączyć silna więź, ich ostatnie decyzje mają dla nas niezwykłe znaczenie, a samo zakończenie, wspomagane przez piękną piosenkę w wykonaniu Yoko Ishidy sprawia, że serial ten nagle staje się widzowi bardzo bliski. Należy go jednak oglądać z uwagą od samego początku i nie można ulegać złudnemu wrażeniu, iż fabuła sprowadza się tu wyłącznie do wojny gangów. "Texhnolyze" to znacznie więcej, dlatego należy zwracać uwagę na każdy, mało istotny z pozoru szczegół. Może się nawet okazać, że powtórne obejrzenie całego serialu nie jest pomysłem pozbawionym rozsądku.

Muzyka jest z pewnością jednym z najmocniejszych punktów tego anime. Tworzyli ją trzej wspaniali muzycy: Keishi Urata, Hajime Mizoguchi oraz Tsuneo Imahori. Efekty tej współpracy są piorunujące i jestem pewien, że nikt inny, nawet Yoko Kanno, nie zrobiłby tego lepiej. To muzyka, która atmosferę serialu niesamowicie wzmacnia i z wrażliwego widza nie raz wyciśnie łzę. To nie jest już komercja, to jedna z najciekawszych ścieżek dźwiękowych kiedykolwiek słyszanych przeze mnie w anime. Pozostałe elementy również wykonano z należną uwagą. Studio Madhouse jak zwykle stanęło na wysokości zadania. Nie znajdziemy tu żadnych niedopracowanych renderingów. Animacja jest ponadprzeciętna, choć jej jakość czasami delikatnie spada. Scenografie są dosyć szczegółowe. Całość bardzo przypomina wykonaniem "Gungrave", projektem postaci może nawet za bardzo.

Reasumując, nie każdemu spodoba się to anime. Nie każdy też je zrozumie. Jeśli nudzą cię drogi czytelniku wywody filozoficzne, czy zagłębianie się w mroki natury ludzkiej to anime nie przypadnie Ci do gustu. Jeśli lubisz jednak rzeczy ambitne, skłaniające do przemyśleń, nie zwlekaj i obejrzyj ten serial przy najbliższej okazji.

Muzyka
nie dodano jeszcze żadnego utworu
Postaci
Ichise
Ran
Shinji
Eriko Kaneda
Oonishi Keigo
zobacz wszystkie
Powiązane serie
Brak
Powiązane Mangi
Brak
Linki

Aby móc ściągnąć to Anime, musisz być zalogowany. (Zaloguj | Zarejestruj)

Dodał: rogal123

Komentarze

Autor Wiadomość
adamo 
Koi, Kurogane!

Transfer: 1000 MB

Status: Offline

Wysłany: 2008-04-23, 20:11   

nareście ktos to wstawil jupi ;pp
dolanczam te linki do kolejki oczekujacej na konto na RS ;]

dzieki wielkie za wstawke ;p

Strona ułatwiająca ściąganie z hostingów

Sfinks 
Dark Jedi Knight

Transfer: 9 600 MB

Wysłany: 2008-04-23, 20:17   

Ja mam już tyle tytułów oczekujących w kolejce, że już tudno jest mi się połapać :lol: , jednak te pewnie też dodam, bo wygląda interesująco :-D . CZemu ja nie mam więcej wolnego czasu... :lol:

xiveris 
~~Banzai~~

Wysłany: 2008-04-24, 16:08   

Bardzo dobre anime z ciekawa fabula , ladna kreska . Polecam

Issina 
Dante.. I'll miss u

Transfer: 50 MB

Wysłany: 2008-06-04, 18:46   

powiem tak
juz troche ogladam anime i przez cały ten czas odkad obejrzałam Texhnolyze jest ono 1 na liscie moich ulubionych tytułów.
Zadne anime nie zaoferowało mi takiego niesamowitego klimatu w którym przezywałam kazde wydazenie wraz z bohaterami a na ktorego zakonczeniu ryczałam jak bobr.

Ostatnio zmieniony przez Issina 2009-11-29, 10:22, w całości zmieniany 2 razy  

tymek 
Mizore FAN

Upload dla NNH: 510 GB

Wysłany: 2008-06-05, 00:19   

HMm moze sie na to skusze.. ale to teraz będzie zalezc jeszce od..
No właśnie.. od pewnego momentu przed ściągnięciem jakiegos anime wole sie dowiedziec czy na ansi sa jakies dobre/ w miare dobre napisy do tego tytułu ? ;>

rogal123 

Transfer: 0 MB

Wysłany: 2008-06-05, 23:30   

tymek na ansi sa napisy z tego co pamietam od 12 odcinka trzeba je o 2 sekundy do przodu przesunac :P zeby dobrze pasowaly :D

xiveris 
~~Banzai~~

Wysłany: 2008-06-06, 04:06   

Zawsze mozna obejrzec release z angielskimi subami... a anime to trzeba zobaczyc...
a jak sie z leksza kuma co szprechaja po japonsku to nawet dupiate suby tak nie przeszkadzaja bo wiadomo o czym jest mowa. NAwet jak przetlumaczone zle.

Ezlife 
Beztroskie Życie :)

Wysłany: 2009-01-26, 21:50   

To ja się pochwale że mam piękną wersje razem z polskimi hard subami :P
Co do serii, tak samo jak recenzent przedstawił. Trzeba obejrzeć pierwsze odcinki ze sporą uwagą, co może wydać się wręcz niemożliwe dla fanów komercyjnych serii po pierwszym odcinku.
Świetny klimat, który na długo utkwił mi w pamięci, oraz bardzo obszerny wachlarz bohaterów. Jedna z moich ulubionych serii, obejrzana z pełnym zapałem 4 razy, nadal zajmuje dumne miejsce w mojej kolekcji :D <full 10 stars>
(uwaga jest to seria tylko dla tych którzy oczekują czegoś więcej niż komercji i chcą pomyśleć nad tym co się dzieje podczas serii, innym się po prostu nie spodoba)

Podziękowali:ark0n
Anarchy Maniek 

Transfer: 400 MB

Wysłany: 2009-04-27, 12:39   

Ja się tam zawiodłem na tym anime mogło być o wiele lepsze. Że tak powiem nudne to jakieś było. Świat dosyć ciekawy i zakończenie Genialne ale to za mało żeby nazwać to anime genialnym lub nawet bardzo dobrym.

Anime dobre jak na mój gust dla mnie najważniejsza jest wciągająca fabuła ponad wszystko ( muzyka, kreska dla mnie sa to trzeciorzędne kwestie ) ale historia bez jakiegoś tam szału 7/10 po prostu dobre nic więcej.

Wodid 
kolorowy

Upload dla NNH: sporo?=]

Wysłany: 2009-11-16, 12:01   

format; mkv
Video: XVID 640x352 23.98fps [Video]
Audio: Vorbis 48000Hz stereo [Audio]
Subtitle: UTF-8 [Subtitle]

Aby móc ściągnąć to Anime, musisz być zalogowany. (Zaloguj | Zarejestruj)

Ostatnio zmieniony przez Wodid 2009-11-16, 20:47, w całości zmieniany 1 raz  

jacellow 
You little maggot!

Wysłany: 2010-01-15, 13:57   

Minął już miesiąc odkąd skończyłem Texhnolyze. I jak postawiłem dyszkę po obejrzeniu tak ją teraz podtrzymuję. W pełni jednak rozumiem tych, którzy narzekają na nudę. Fakt, akcja bardzo powoli się rozkręca, ale każdy kto lubi i ceni takie serie jak Haibane Renmei czy Serial Experiments Lain - czyli projektu Yoshitoshi ABe'a powinien dopisać sobie ten tytuł do pozycji ulubionych jeszcze przed obejrzeniem.

Texhnolyze jest niesamowicie klimatycznym anime, a ja uwielbiam takie pozycje jak i tę ciągnącą się niczym flaki z olejem fabułę. Nudne to to na pewno nie jest, może jednak wydawać się z lekka nużące - przez około pierwsze 4 odcinki, później wszystko nabiera odpowiedniego tempa i nabiera kształtu. Wielowątkowa fabuła zmusza widza do ciągłego analizowania tego co widzi na ekranie i układania w spójną całość. Dlatego też nie polecam oglądać tego ciurkiem. Dla mnie to było max 4 odcinki na dzień. Ehh, znowu napisałem o dłużyznach i "tej nudzie" przez które niektórzy nie są w stanie wytrwać do końca serii. Tak się składa, że innych minusów nie jestem w stanie wypisać.
Cała reszta była super. Wizja podziemnego miasta jak i tego na powierzchni - gut. Doskonała fabuła i nieprzewidywalne zwroty akcji - i to nie tego typu jak w CG zabili go i "ożył". Oprócz tego klimat, klimat i jeszcze raz klimat. Brutalny świat, ludzie wypruci z uczuć, świat na granicy zagłady - jak najbardziej za.
Dużo o kresce nie napiszę, bo to dla mnie sprawa 3-rzędna, choć wrażenie po całości pozytywne.

Dla mnie jest to jeden z najlepszych tytułów jakie obejrzałem.

Tenshi 

Wysłany: 2010-10-26, 18:44   

No nie spodobało się... Nie spodobali się bohaterowie, świat, klimat, historia... Anime o takiej tematyce do mnie po prostu nie trafia. Filozoficzne wywody o upadku ludzkości w takiej formie niestety mnie nudzą.
5/10 - więcej nie mogę dać (gdyby chociaż kreska, albo muzyka mnie zachwyciła, to podniosłabym ocenę, ale niestety tak się nie stało...)

"Nikogo nie obchodzą sińce upadłych aniołów."

krew_na_scianie 
kościsty seksapil

Wysłany: 2010-10-27, 13:07   

Ja doceniam "Texhnolyze" przede wszystkim za to, że w mocny sposób przedstawa "realia" mafii. Nie jest to przerysowane, krew nie leje się strumienami, ani też trup nie ścieli, bo ktoś został "załatwiony" jakąś mega przepakowaną mocą. To anime, gdzie są prawdziwi mężczyźni, a nie przerośnięte chłopaczki. Pierwsze odcinki faktycznie wpływają usypiająco, ale dalej jest już tylko lepiej. To dzwiny tytuł, ale jednocześnie klimatyczny i dosadny. Nie należy do moich ulubionych, ale nie da się o nim na pewno zapomnieć.

Sir_Ace 
lim->mugen

Upload dla NNH: 0/1

Wysłany: 2010-10-27, 20:42   

A ode mnie ma 10 i miejsce w TOP 3 ;-)

Odpowiedz do tematu